تجهیزات کاربردی در انبار

مقدمه

انبارداری یک خدمت اقتصادی است و عبارت از تهیه و نگهداری کالا به منظور عرضه به موقع یا گسترش دادن مدت عرضه آن به نحوی که کالا برای مدت بیشتری قابل دسترس و مصرف باشد. در اقتصاد هر کشوری انبارداری حلقه ای از زنجیره تولید، انتقال، توزیع و مصرف به شمار رفته و نقش اتصال و واسط را در انتقال کالا از مناطق تولید به بازارهای مصرف و سپس توزیع محلی برعهده دارند.

تجهیزات تخلیه و بارگیری:

به آن دسته از تجهیزات گفته می‌شود که جهت تخلیه، بارگیری و یا جابجایی کالا در انبار کاربرد دارند و مهم‌ترین نوع این تجهیزات که از دیرباز مورداستفاده بوده جرثقیل است. جرثقیل‌ها در انواع گوناگونی مانند دستی، سقفی، کارگاهی، بازوئی و ماشینی وجود دارند که با توجه به نوع انبار، وزن کالا و فضای انبار نوع متناسب آن را به کار می‌بریم.

وسیله دیگری که در انبارها مورداستفاده قرار می‌گیرد لیفتراک است که در وزن‌های مختلف و انواع برقی، گازی، گازوئیلی و بنزینی در بازار موجود است. استاکرها دیگر وسیله‌ای هستند که در انبارها استفاده می‌شوند که انواع گوناگونی دارند. این وسیله، کاربردی مانند لیفتراک دارد ولی به دلیل کوچکی امکان تردد آسان‌تر بین قفسه‌های انبار را دارد. لوازم حمل دستی بار مانند باربر، بشکه بر، جک پالت، کپسول بر، لوله بر و …

تجهیزات اندازه‏ گیری:

اندازه‌گیری در انبار با توجه به نوع کالا و میزان حساسیت آن متفاوت است، بعضی از اجناس باید وزن شوند و برخی دیگر ازنظر ابعاد موردتوجه قرار می‌گیرند برای وزن کردن با توجه به‌اندازه کالا از ترازوهای آزمایشگاهی، دیجیتال و یا باسکول استفاده می‌کنند و برای اندازه‌گیری ابعاد نیز از وسایلی مانند کولیس، ورنیه و یا متر استفاده می‌کنند.

تجهیزات نگهداری:

نحوه انبار کردن ارتباط مستقیمی با تجهیزات دارد. در انبارهایی که از سیستم کاردکس استفاده می‌کنند معمولاً بخش انبارش نیز سنتی است و بیشتر کارها توسط افراد صورت می‌گیرد که ضریب خطای آن بیشتر است. اساسی‌ترین بخش انبار، سیستم قفسه‌بندی است. این سیستم با توجه به تجهیزات و نوع انبار آماده‌سازی می‌شود. برای انبارهای سنتی فاصله در نظر گرفته‌شده باید به‌اندازه حرکت دو نفر در کنار هم در نظر گرفته شود و در انبارهایی که از استاکر استفاده می‌شود عرض راهروها باید به‌اندازه‌ای باشد که استاکر به‌راحتی در آن حرکت کند. مسئله دیگر درباره قفسه‌ها مربوط به عرض آن است. عرض معمولاً حدود ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود البته اندازه استانداردی وجود ندارد و با توجه به کالایی که در قفسه قرار می‌گیرد می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. ارتفاع (فاصله بین قفسه‌ها)  نیز باید به‌اندازه‌ای باشد که کالا به‌راحتی در قفسه قرار گیرد و در ضمن فضای بالاسری مازاد نیز وجود نداشته باشد. همچنین قفسه‌ها باید حدود ۶۰ سانتیمتر از سقف فاصله داشته باشند. سیستم قفسه‌بندی به‌صورت کلی به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شود. سیستم متحرک بیشتر در انبارهایی که فضای کمی دارند و امکان ایجاد راهرو بین تمام قفسه‌ها وجود ندارد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر وسایل می‌توان به انواع پالت اشاره نمود. همچنین جعبه‌های پلاستیکی که به آن‌ها باکس پالت گفته می‌شود که در سایزهای مختلف و برای نگهداری اجناسی که کوچک هستند مانند پیچ و مهره‌ها و یا شکل هندسی منظمی ندارند مانند زانویی استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین راه‌های شناخت کالا کد آن است که در انبارها باید نام کالا به همراه مشخصات فنی و کد آن بر روی برگه‌هایی به نام کارت مشخصات کالا ثبت و روی آن الصاق گردد. با کمک این کد هیچ‌گاه در تحویل اجناس اشتباهی رخ نمی‌دهد. در انبارهای صنعتی و پیشرفته راهروها و قفسه‌های آن نیز دارای کد مخصوص به خود هستند که پیدا کردن اجناس را خیلی ساده می‌کند. برای راحتی کار به شما توصیه می‌کنیم همیشه هر دو سیستم کدینگ (کدینگ کالا و کدینگ قفسه‌بندی) را اجرا نمایید.

در انبارهای نیمه مکانیزه و مکانیزه از سیستم‌های پیشرفته‌تری به نام بارکد (کد میله‌ای) و یا RFID استفاده می‌کنند تفاوت آن‌ها در نوع کارکردشان است. بارکدها توسط بارکد خوان‌ها خوانده می‌شوند و حتماً باید در نزدیکی آن‌ها قرارگرفته تا آن دستگاه با تابش نور توانایی خواندن اطلاعات درج‌شده روی برگه‌ها را داشته باشند ولی RFIDها که از فرکانس‌های رادیویی برای برقراری ارتباط کمک می‌گیرند این مشکل را نداشته و با توجه به قدرت فرستنده و گیرنده امکان ارسال اطلاعات از فواصل گوناگون را دارند. سیستم کاری RFID به این شکل است که تگ الصاق شده بر روی کالا دارای آنتنی است که اطلاعات را ارسال می‌کند و RFIDخوان‌ها نیز آنتن‌هایی دارند که اطلاعات را دریافت می‌کنند. ساده‌ترین نوع آن‌ها را می‌توان در فروشگاه‌ها دید که با الصاق این تگ‌ها روی اجناس از به سرقت رفتن آن‌ها پیشگیری می‌کنند.

تجهیزات ایمنی:

به آن دسته از تجهیزات انبارداری اطلاق می‌شود که برای پیشگیری  و یا در زمان بروز حادثه کاربرد دارند مانند تابلوهای هشداردهنده، برچسب ایمنی، انواع کپسول‌های آتش‌نشانی ثابت و متحرک، فایر باکس و تجهیزات خودکار اطفاء حریق.

 

برای مدیریت انبار و داشتن گزارشات لحظه ای از انبار و کالاها و همچنین انبار گردانی میتوانید از نرم افزار انبارداری رایگان رادیکال استفاده نمایید

   دانلود نرم افزار

منبع :

https://www.ozhanco.com

https://anbaryar.com

درباره سجاد علی نیا

ارسال دیدگاه