مدیریت منابع انسانی

مفدمه

مدیریت افراد موضوعی است که برای همه به خصوص صاحبان شرکت‌ها و کارفرمایان جالب است. برای این که بتوانید بر مردم به نحوی کارآمد مدیریت داشته باشید باید به خوبی با آن‌ها سازش کنید. رمز موفقیت بهترین مدیران امروز این است که دارای هنری پرورش یافته از درک و سازش با دیگرانند و این صفات آن‌ها همراه است با صبر، قاطعیت و اخلاق.

حتما موفق‌ترین مدیر هم در جستجوی راه‌های جدید پیشرفت و ترقی است. یک بار این حقیقت را درک کنید، شما هم می‌توانید در مسیر مدیریت کارکنان خود گام‌های مثبتی بردارید و در زمان طولانی برای منافع خود با لذت و آرامش بیشتر بکوشید.

تعریف مدیریت پرسنل:

مدیریت پرسنل بخشی از مدیریت است که با جذب، استخدام، توسعه، جبران خدمات نیروی کار و ارتباط آنها با سازمان در جهت رسیدن به اهداف سازمانی سر وکار دارد.

عملیات اصلی مدیریت پرسنل در دو دسته تقسیم می‌گردد:

  • عملیات اجرایی: عملیات اجرایی فعالیت‌هایی هستند که با توسعه، جبران خدمات، ارزیابی شغل، رفاه کارکنان، بکارگیری و نگهداری نیرو مرتبط است.
  • عملیات مدیریتی: برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت کردن، انگیزه دادن، کنترل کردن و هماهنگی فعالیت‌های اصلی مدیریت هستند که توسط مدیریت پرسنل انجام می‌شوند.

طی دو دهه گذشته، همان‌گونه که تکنولوژی توسعه یافته و فعالیت‌های تکراری بوسیله ماشین جایگزین شده‌اند؛ همزمان این شاخه مدیریت نیز توسط مدیریت منابع انسانی جایگزین شده است.

تعریف مدیریت منابع انسانی:

مدیریت منابع انسانی شاخه تخصصی و سازمان یافته مدیریت است که با اکتساب، نگهداری، توسعه، بکارگیری و هماهنگی افراد در سازمان سر و کار دارد. مدیریت منابع انسانی باعث می‌گردد که افراد برای شرکت بهترین عملکردشان را ارائه دهند. مدیریت منابع انسانی به عملیات سیستماتیک برنامه‌ریزی برای نیازها و تقاضاهای نیروی انسانی، انتخاب، آموزش، جبران خسارت و ارزیابی عملکرد برای برآوردن این الزامات اشاره دارد.

به کارمندانتان کارهای سخت و خسته کننده ارجاع نکنید

کارمندان علاقه‌ای به کارهای چالش‌زا ندارند. بنابراین در مواجهه با این جور کارها روحیه خود را می‌بازند. این دست شماست که کار برای کارمندتان خسته‌کننده یا پر از هیجان باشد. کار باید یک فعالیت ارضا کننده باشد که بهترین چیزها را مطابق لیاقت افراد در اختیارشان می‌گذارد.

کار نباید تنها، منبع درآمد باشد، بلکه باید به صورت فعالیتی درآید که موجب رشد و تکامل کارمندان می‌گردد.

موفقیت کارمندتان، موفقیت شماست

اگر بدانید که از کارمندی با حقوق بالا چگونه به نفع شرکت استفاده کنید، حقوق او گران به نظر نمی‌رسد. کارمند با حقوق پایین‌تر ممکن است به خاطر اشتباهات دایمی که مرتکب می‌شود، خیلی گران تمام شود. کاری کنید کارمندانتان به موفقیت برسند. تلاش کنید حقوق بالایی که می‌گیرند، بازدهی داشته باشد. اگر آن‌ها موفق شوند، کار شما هم موفق خواهد بود، به همین سادگی.

بگذارید کارمندتان طعم موفقیت را بچشد.

وقتی یک بار طعم موفقیت چشیده شود و با احساس و از ته قلب آن‌ها را تشویق کنید، آن‌ها مانند گلوله برفی که از تپه سرازیر شود رشد می کنند و رشد کارمندتان منجر به رشد شرکت شما می‌شود.

موفقیت کارمند چیست؟ خوب، موفقیت یعنی رسیدن به چیزی بیش از آنچه انتظار می‌رفته. به او کمک کنید. در سکوت و محرمانه، شجاعت او را افزایش دهید و آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا موفقیت به دست آید. وقایع را به همراه او تجزیه و تحلیل کنید و از عقل و خرد خود بهره بگیرید. به کارمندانتان انگیزه بدهید. یک انگیزه برای کار موفق کارمندتان بسیار مهم است. فروش، فروش است، اما وقتی به آن‌ها بگویید که فروش یک واحد به معنی چه میزان سود برای نهادتان است و به علاوه، فرصتی برای فروش‌های دیگر است، کارمندتان دلیل تلاش خود را بهتر می‌فهمد.

بیان علت کاری را که به آن‌ها می‌سپرید را به صورت عادت خود درآورید چون اگر کارمندی نداند که نقش فردیش در موفق ساختن صنعت چیست، از تمام توانایی‌هایش استفاده نخواهد کرد.

 

برای مدیریت پرسنل و داشتن گزارشات لحظه ای از پرسنل میتوانید از نرم افزار رایگان مدیریت پرسنل استفاده نمایید .

   دانلود نرم افزار

منبع

https://modiresabz.com

http://www.nejatco.com

درباره سجاد علی نیا

ارسال دیدگاه