انبار گردانی مدرن

آموزش انبارگردانی

به تازگی دوره آموزشی انبارداری نوین در شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شده است. شاهپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان شیراز در این زمینه به گسترش صنعت گفت: آشنایی با روش‌های اقتصادی کردن عملیات انبار و انبارداری، برنامه‌ریزی و کنترل موجودی‌های کالا در انبار، نظارت بر انجام عملیات انبارداری و تحویل گرفتن، نگهداری و تحویل کالا، اداره کارکنان و سازماندهی انبار، نظارت بر اجرای صحیح محل‌یابی و جانمایی اقلام انبار و تجهیزات انبار، سر و سامان دادن وضعیت انبارها و حل و فصل مسائل مربوط به اداره انبارها و هدفمند کردن روش طبقه‌بندی موجودی‌های کالا و نحوه چیدن، قرار دادن، جابه‌جایی و حمل آنها در انبار از مهم‌ترین موارد مطرح شده در این دوره آموزشی بود.
قنبری درباره ضرورت آموزش انبارداری نوین برای مدیران صنایع گفت: بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط درحال‌حاضر برای تامین سرمایه در گردش دچار مشکل هستند از این‌رو باید تلاش کنند که در شرایط رکود سیستم انبارداری خود را به درستی مدیریت کنند. نظام‌مند کردن انبارداری باعث جلوگیری از خرید مواد اولیه اضافی می‌شود و مواد اولیه موجود نیز به درستی استفاده شود. همچنین به درستی می‌توانند برآورد کنند که چه موادی را چه موقع و چگونه و با چه حجمی بخرند. به عبارتی، خط قرمزهای خرید و مصرف مواد اولیه را در نظرمی‌گیرند.
وی افزود: برای محصولاتی که تولید می‌شود نیز می‌توانند برنامه‌ریزی داشته باشند و از فساد آنها جلوگیری کنند. آموزش انبارداری نوین در مجموع می‌تواند باعث ایجاد ساختار نظام‌مندی شود که شامل حسابرسی و یک سامانه صحیح انبارداری است.
عطااله شمس، مدیر توسعه بازار و تامین منابع مالی شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان‌غربی نیز به گسترش صنعت گفت: انبارداری یکی از ملزومات واحدهای صنعتی و تولیدی است که بروزرسانی آن با شیوه‌های نوین و فناورانه باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تولید می‌شود.
نکاتی که این دو مسئول مطرح کردند بر رعایت دو محور از جانب واحدهای صنعتی تاکید دارد؛ نخست اینکه صاحبان صنایع باید بتوانند بهترین شیوه انبارداری را به کار بگیرند و دوم اینکه رویکرد آینده‌پژوهی را در نظام انبارداری خود داشته باشند به این معنی که یک مدیر واحد صنعتی با داشتن قدرت برنامه‌ریزی پیش‌بینی کند که چه زمانی مواد اولیه تهیه کند و شرایط بازار را برای تولید محصول بیشتر بسنجد تا دچار چالش نشود. در هر دو محور به این موارد می‌توانیم اشاره کنیم:

 

انبارداری به شیوه سنتی و مدرن

در دیدگاه مدیریت سنتی با عنوان سودآوری به انبارداری توجه نمی‌شود ولی در دیدگاه مدیریت نوین بر سایر جنبه‌های انبار مانند فضای نگهداری و امکانات موجود در انبار تاکید می‌شود. از نیازهای اولیه و مهم مدیران در فرآیند انبارداری نوین کسب اطلاعات دقیق از وضعیت موجودی انبار است تا بتوانند به منظور کنترل هزینه‌های نگهداری، سفارش و تامین مواد و پیشگیری از کمبود آن برنامه‌ریزی کنند و تصمیم به موقع بگیرند.
یک نرم‌افزار خوب و کارآمد برای ثبت و گزارش‌گیری اطلاعات اینکه انبارداری بسیار بااهمیت است و چه بهتر که این نرم‌افزار با کمترین هزینه و بیشترین مدیریت حساب به صورت شخصی‌سازی باشد از این‌رو نرم‌افزار اکسل می‌تواند گزینه مناسبی در انبارداری باشد. همچنین فناوری بارکدینگ کالا و استفاده از فناوری RFID (فناوری ردیابی کالاها) می‌تواند در انبارداری نوین برای صاحبان صنایع پرکاربرد باشد. نکته دیگر اینکه باید اصول ایمنی و حفاظت از کالاها یا مواد اولیه رعایت شود. هرچند انبارها در چند دسته شخصی یا عمومی هستند که قواعد خاص خود را می‌طلبد. همچنین رعایت اصول حفاظتی در انبارهای باز یا سرپوشیده نیز متفاوت است. اما مسئله مهم، استفاده از فناوری و نرم‌افزارهای روز در شمارش و نگهداری کالاها است.

 

برای مدیریت انبار و داشتن گزارشات لحظه ای از انبار و کالاها و همچنین انبار گردانی میتوانید از نرم افزار انبارداری رایگان رادیکال استفاده نمایید

   دانلود نرم افزار

 

 

منبع:

www.sanatnewspaper.com

درباره سجاد علی نیا

ارسال دیدگاه