کنترل موجودی کالا در انبار

کنترل موجودی

مفهوم موجودی: استفاده از تکنیک های علمی در مدیریت موجودی های شناخته شده به عنوان کنترل موجودی یاد می شود. موجودی یک بخش ضروری از هر سازمان است و شامل مواردی است که به هزاران نفر منتهی می شود. مدیریت سیستماتیک و کنترل موجودی برای تمام موارد یک کار چالش برانگیز است.

کاهش هزینه های موجودی انبار

سطح موجودی بهینه سازی شده شرکت یک مرز بین تکمیل موجودی و کم بود موجودی است. بسیاری از شرکت ها در تلاش برای داشتن بیشترین موجودی هستند تا همزمان به تقاضای مشتری پاسخ دهند. این کمک می کند تا از داشتن پول زیاد در موجودی که به آرامی فروخته می شود جلوگیری شود و سرمایه را برای سرمایه گذاری در کالاهای گران قیمت آزاد کند. بسیاری از شرکت ها به سیستم های مدرن انبارداری و راه حل های نرم افزاری پیشرفته مثل نرم افزار انبارداری تحت وب رادیکال برای رسیدن به این اهداف روی آورده اند.

روش های ردیابی سیستم های موجودی

به عنوان یک هدف از کنترل موجودی و بخشی از هدف شرکت برای ثبت هزینه های موجودی به صورت صحیح، روش های مختلفی برای ردیابی واحدهای موجود برای کمک به حسابداری مناسب برای آنها و تعیین نحوه ذخیره آنها نیز وجود دارد. با استفاده از یک سیستم کنترل موجودی، می توان با استفاده از روش های LIFO (Last-in-First-Out) یا FIFO (First-in-First-Out) امکان ردیابی موجودی را ایجاد کرد. علاوه بر این، ردیابی موجودی می تواند به مدیریت فضای انبار کمک کند، با تعیین اینکه واحدهای موجودی باید برای دسترسی سریع مرتب شوند، چه مواردی را می توان در یک انبار که دورتر از آن قرار دارد یا در انبار یکسان نگهداری کرد،

به حداکثر رساندن سود کلی

موجودی با مدیریت صحیح می تواند یک کلید مهم در دستیابی به اهداف کلی برای سود شرکت باشد. به دست آوردن سود ناخالص شرکت، تفاوت درآمد حاصل از فروش و هزینه کالاهای فروخته شده است. از آنجا، هزینه های ثابت را از جمله ساختمان ها، آب و برق و کاز کسر کنید و به حاشیه های عملیاتی برسید.

هدف از کنترل موجودی، ردیابی و مدیریت اقلام موجودی است تا آیتم های ک فروش، موارد دلخواه مشتریان، محصولات فصلی و مواردی که از سرقت آسیب پذیر هستند، برجسته کند. با استفاده از این اطلاعات برای برنامه ریزی خرید های آینده موجودی در حالی که با اهداف دیگر کسب و کار می توانید تفاوت قابل توجهی در توانایی یک شرکت در کسب سود سالم و رشد کسب و کار ایجاد کنید.

 

برای مدیریت انبار و داشتن گزارشات لحظه ای از انبار و کالاها و همچنین انبار گردانی میتوانید از نرم افزار انبارداری رایگان رادیکال استفاده نمایید

   دانلود نرم افزار

منبع:

www.simplinotes.com

smallbusiness.chron.com

درباره سجاد علی نیا

ارسال دیدگاه