انواع بارکد خوان

در این پست با چهار نوع از بارکد خوان ها آشنا می شویم
دستگاه های اسکن بارکد وظیفه خواندن بارکد را دارند که طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی سازمانی و مالی مثل نرم افزار رایگان انبارداری رادیکال این قابلیت را ارائه می دهند. بارکد ها برای پیگیری حمل و نقل، قیمت، مدیریت اسناد مالی و همچنین انجام بسیاری از خدمات لجستیک و سازمانی دیگر استفاده می شود، زیرا تعداد زیادی از اطلاعات کد شده را می توان به نماد بارکد تبدیل کرد و سپس با انواع مختلف دستگاه های بارکد خوان از آن ها استفاده کرد.

چهار نوع اصلی بارکد خوان وجود دارد که هر کدام برای پاسخگویی به نیازهای خاصی طراحی شده اند.

بارکد هایی مانند کد های UPC از الگوهای نوار نازک و ضخیم برای نشان دادن داده استفاده می کنند در حالی که سیستم های پیچیده تر ، که به عنوان کدهای ماتریس ۲D شناخته می شوند، از الگوهای پیچیده بلوک ها و ترتیبات ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند. هر دو نوع بارکد قادر به ذخیره اطلاعات برای استفاده بعدی در صورت خواندن با یک بارکد اسکنر، که بارکد را خوانده و سپس از نرم افزار برای تبدیل اطلاعات کد نوری به سیگنال دیجیتال استفاده می کند. سپس سیگنال دیجیتال برای استفاده از یک تابع دیگر، مانند نمایش اطلاعات در مورد خواندن دیجیتال یا ثبت ورود در پایگاه داده موجودی ارسال می شود.

چهار نوع بارکد خوان

بارکد اسکنر pen

بارکد اسکنر pen

pen
این نوع بار کد خوان ها سبک بوده و کاربری آسانی دارد و شامل یک نور LED و یک فوتودیود در نوک آن است. کاربر این نوک را از روی یک بارکد عبور می دهد و نور LED میله های سیاه و سفید را نشان می دهد. (Photodiode اندازه گیری بازتاب نور است) و قادر به تعیین عرض و رنگ (سفید یا سیاه) هر نوار است. این اطلاعات اجازه می دهد تا برای خواندن دیجیتال بارکد، و اطلاعات را به یک واحد دیگر برای پردازش منتقل کند.

بارکد خوان های Pen یا Swan برای کاربر با دوام و ارزان هستند و توسط یک کاربر که می توانند به سرعت اسکن بسته ها یا موارد دیگر را انجام دهد.

بارکد اسکنر لیزری

بارکد اسکنر لیزری

لیزر
اسکنر های لیزی نسبت به بارکد خوان های pen پیشرفته تر هستند و قادر به خواندن دقیق تر نور است که از اشتباهات کاذب و خطاهای اسکنر جلوگیری می کند. در یک اسکنر لیزری، یک پرتو لیزر در یک آینه شلیک می شود. این آینه یک حرکت را ایجاد می کند به طوری که لیزر از طریق بارکد در یک خط مستقیم از بین می رود. این نور پس از آن به دیود بازتاب می دهد، که میزان انعکاس را اندازه گیری می کند. این بازتاب به یک سیگنال دیجیتالی بارکد تبدیل می شود. اسکنر لیزری می تواند به صورت ثابت نصب شود یا به صورت دستی باشد.

ccd بارکد خوان

ccd بارکد خوان

CCD
این نوع اسکنر ها دارای باتری نیز می باشند، همچنین به عنوان یک اسکنر LED شناخته می شوند، صدها چراغ های LED کوچک در یک ردیف طولانی تنظیم شده اند. این چراغ ها به طور مستقیم بر روی یک بارکد شلیک می شوند و سپس یک سنسور انعکاسی را اندازه می گیرند. این اندازه گیری ولتاژ یک عکس فوری دیجیتال از بارکد را فراهم می کند. دستگاه های CCD می توانند بسیار گران باشند، اما قطعات بسیار دقیق هستند.
+

۲d بارکد خوان

۲d بارکد خوان

دوربین ۲D
برخی از بارکد ها شامل نوارهای سفید و سیاه نیستند، اما فضاهای سفید و سیاه در یک هدف دو بعدی (۲D). بارکد های ۲D به وسیله دستگاه های استاندارد خوانده نمی شوند، اما این نوع بارکد خوان قادر به ثبت اطلاعات بیشتری نسبت به بارکد های معمولی هستند. برای خواندن این بارکد ها، یک اسکنر تصویر دوربین ۲D ضروری است. این دوربین متشکل از صدها چراغ کوچک مانند اسکنر CCD است، اما آن ها در چند ردیف مرتب شده اند. چراغ ها بر روی بارکد فلاش می زنند و یک عکس دیجیتالی از بارکد می گیرند که بعدا به نرم افزار به عنوان یک سیگنال دیجیتال ارسال می شود. سپس نرم افزار اطلاعات را رمزگشایی می کند.

 

منبع:

www.thomasnet.com

درباره سجاد علی نیا

ارسال دیدگاه