طراحی نرم افزار و فرآیند تولید آن

در فرآیند طراحی نرم افزار روش ها و الگوهای متفاوتی وجود دارد. هر کسی بسته به نیاز خود، یکی از این الگوها را انتخاب می کند. پرکاربردترین آنها مبتنی بر هزینه و کیفیت می باشند. الگوها معمولا بصورت حلقه تکرار شونده عمل می کنند. این تکرار فرآیندها سبب می شود نواقص زودتر بروز کنند و نرم افزار نهایی به ایده مشتری نزدیک تر شود.

تولید و توسعه نرم افزار شامل سه فرآیند اساسی می باشد که عبارتند از:

  • فرآیند توسعه (Development Process)
  • فرآیند مدیریت (Management Process)
  • فرآیند پشتیبانی (Maintenance Process)

تولید و توسعه نرم افزار چرخه‌ای است که در آن نرم‌افزار ابتدا تحلیل و طراحی می شود، سپس در مرحله  تولید و پیاده سازی قرار می گیرد و درانتها تست و نصب می شود.

تحلیل و طراحی نرم افزار

این مرحله تشکیل شده از تحلیل کردن، بررسی نیازسنجی ها، ریسک ها و در نهایت طراحی نرم افزار می باشد. این بخش یکی از مهمترین قسمت های تولید نرم افزار است که متاسفانه کمتر به آن پرداخته می شود. کوچکترین اشتباهی در این مرحله سبب ایجاد هزینه های اضافی در فاز های بعد می شود. هر چه در این مرحله دقت بیشتری شود، مسیر آینده روشن تر خواهد بود. یکی از چالش های موجود در این فاز، عدم آگاهی مشتری است. آنها نمی دانند دقیقا چه می خواهند. اولویت اصلی شرکت رایان پرسیس بهره گیری از متخصصین ماهر در این فاز می باشد. متخصصین با شناسایی کسب و کار مشتری، ارائه پروتوتایپ های اولیه،انتخاب تکنولوژی پیاده سازی مناسب و مستند سازی، دید خود را به نظر مشتری نزدیک تر می کنند. سپس فرآیند طراحی نرم افزار شروع می شود.

تولید و پیاده سازی نرم افزار

در این مرحله اطلاعات فاز قبل به برنامه نویس داده می شود. او با توجه به این اطلاعات، شروع به تولید فرم ها، اپلیکیشن ها، سرویس ها، گزارش ها و … می کند. متدهای سرعت دهی مختلفی در این قسمت وجود دارند که اکثرا مبتنی بر متدهای چاپک (Agile) هستند. معمولا برای شفاف سازی مراحل تولید از روش اسکرام بهره می گیرند. طبق تحقیقات و تجربه های فعلی روش های چابک گرایی و تولید ناب(LEAN)  کمک چشمگیری در کاهش هزینه ها می کنند. بنابراین دو دیدگاه کلی برای تولید نرم افزار وجود دارد:

  • ثابت نگه داشتن هزینه و زمان، تلاش برای ارائه کیفیت هر چه بهتر نرم افزار
  • کیفیت در بالاترین سطح، تلاش برای بهبود سرعت و کاهش هزینه ها

تست

یک باور غلط که در زمینه تست وجود دارد. بعضی ها فکر می کنند، تست نرم افزار بایستی بعد از مرحله پیاده سازی انجام شود. در صورتی که تست کردن از روز اول باید جزو اولویتهای کار باشد. به طور کلی ۴ سطح در تست نرم افزار وجود دارد:

  • تست یکپارچگی که به صورت کد برنامه نوشته می شود و با زدن یک دکمه اجرا می شود.
  • تست واحد نیز به صورت کد برنامه نوشته می شود و با زدن یک دکمه اجرا می شود.
  • تست سیستم که توسط اپراتور انجام می شود.
  • تست پذیرش که توسط مشتری انجام می شود.

نصب

این مرحله شامل: تهیه مستندات آموزشی، آموزش، پشتیبانی، مانیتور کردن مشکلات و نحوه نصب می باشد. که نیاز به تمرکز بالایی دارد.

در حال حاضر بسیاری از عملیات مرحله نصب و تست به صورت اتوماتیک انجام می شوند. بدین ترتیب روز به روز جهت خودکار سازی فرایندهای جانبی تولید نرم افزار تلاش می شود. شرکت رایان پرسیس یکی از پیشگامان در حوزه  تولید نرم افزار می باشد که هدف آن ارائه نرم افزار با کیفیت بالا و پشتیبانی قوی می باشد.

درباره شماعی

2 دیدگاه در طراحی نرم افزار و فرآیند تولید آن

[بالا]

ارسال دیدگاه