incremental backup

backup گیری از اطلاعات روش های متعددی دارد. یکی از روش هایی که در بعضی سازمان ها از آن استفاده می شود، بکاپ افزایشی (incremental backup) است. بدین صورت که ابتدا یک نسخه پشتیبان کامل، از اطلاعات تهیه می شود. سپس در مرحله بعدی، از داده هایی بکاپ می گیرد که تغییری روی آن ها ایجاد شده است. در این روش بسته به سیاست های سازمان، full backup گرفته می شود. یعنی بعد از یک بازه زمانی مشخص، بکاپ کاملی از اطلاعات گرفته می شود.

دو نوع بکاپ افزایشی داریم:

  • File Based
  • Block Based

بکاپ File based را نمی توان به عنوان یک روش بهینه در نظر گرفت. گاهی اوقات در یک فایل ۱۰GB تنها ۱MB آن تغییر کرده است. بکاپ گرفتن از چنین فایلی چندان کارآمد نیست. بنابراین سازمان ها تمایل چندانی به استفاده از آن ندارند.

بکاپ Block based یکی از رایج ترین روش ها می باشد، که اکثر سازمان ها از آن استفاده می کنند. در این روش فقط از بلاک هایی که تغییر کرده است، نسخه پشتیبان تهیه می شود. به طور مثال در هر نرم افزار یک رابط نرم افزاری (API) وجود دارد که بکاپ افزایشی Block based را انجام می دهد.

Backup افزایشی نسبت به full backup به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارد. همچنین از نظر سرعت، در جایگاه خوبی قرار دارد. اما مشکلی که در این نوع بکاپ وجود دارد، فرآیند ریکاوری آن است. ریکاوری این نوع بکاپ، شامل بازگردانی آخرین بکاپ کامل به علاوه ریکاوری کل بکاپ های افزایشی می باشد. بنابراین این پروسه، نیاز به مدت زمان بیشتری دارد. همچنین درصد ریسک پذیری این نوع بکاپ بالاست. اگر هر یک از بکاپ های افزایشی صدمه ببینند و به درستی بازگردانی نشوند، ریکاوری کامل اطلاعات، میسر نمی شود.

شرکت رایان پرسیس در زمینه تولید نرم افزار های سازمانی فعالیت می کند و پشتیبانی قوی در جهت backup اطلاعات سازمان دارد.

مزایای بکاپ افزایشی:

  • بکاپ های افزایشی هر کدام به تنهایی، یک نقطه بازیابی جداگانه هستند.
  • این بکاپ، نیاز به فضای ذخیره سازی کمتری دارد.
  • بکاپ افزایشی از سرعت بالایی برخوردار است. زیرا تنها از داده های اضافه شده پشتیبان گیری می کند.

معایب بکاپ افزایشی:

  • در بکاپ افزایشی، سرعت ریکاوری اطلاعات پایین می باشد زیرا باید بکاپ کامل و بکاپ های افزایشی ریکاوری شوند.
  • اگر هر یک از بکاپ های افزایشی به درستی ریکاوری نشوند، بازگردانی کل اطلاعات، غیرممکن خواهد بود.
درباره شماعی

ارسال دیدگاه