انبار

در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم انبار و انبارداری آشنا کنیم. در ابتدا انواع انبار ها و کالاها را بررسی می کنیم. سپس به لزوم داشتن شناسه انبار می پردازیم.

انبار چیست؟

انبار به محوطه ای گفته می شود که کالاها در آن از چیدمان خاصی پیروی می کنند. انبارها جهت نگهداری انواع کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. آنها معمولا سرپوشیده هستند و برای دریافت، جابجایی، تحویل و نگهداری کالا مورد استفاده قرار می گیرد. هر انبار، بایستی از یک سیستم منظم و برنامه ریزی شده، برای مدیریت فرآیندها استفاده کند. تا از لحاظ  بهره روی در زمان و هزینه پیشرفت چشم گیری داشته باشد.

موجودی انبارها با توجه به نوع کسب و کار هر سازمان متفاوت هستند. معمولاً انبارها را از دو جهت مورد بررسی قرار می دهند. یکی از لحاظ فضای فیزیکی انبار و دیگری از لحاظ سیستم مدیریتی به کار رفته در آن.

 • منظور از فضای فیزیکی انبار: محل انبار، محل کالا، قفسه بندی، ایمنی، نور، دما، میزان رطوبت و … می باشد.
 • منظور از سیستم اطلاعاتی، نرم افزاری است که برای مدیریت انبار مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت رایان پرسیس نرم افزار انبارداری رادیکال را برای شما عرضه کرده است. این نرم افزار کمک می کند تا فرآیندها به درستی انجام شوند. در این نرم افزار امکان تعریف سطوح دسترسی برای پرسنل فراهم شده اشت. تا هر کسی با توجه به نیاز خود، به اطلاعات دسترسی داشته باشد. این اطلات بروز هستند و شما می توانی به صورت لحظه ای به آنها دسترسی داشته باشید.

انواع انبارها

 • انبارهای پوشیده
 • انبارهای سرپوشیده
 • انبارهای باز

انبارهای پوشیده معمولا برای کالاهایی به کار می رود که حساسیت بالایی در برابر نور، گرما، سرما و… دارند. انبارهای سرپوشیده از چهار طرف باز هستند و فقط سقف آنها پوشیده است. این انبارها برای کالاهایی مناسب هستند که در مقابل نور مستقیم آفتاب، برف و باران حساس می باشند. و در آخر انبارهای باز معمولا برای اجناسی به کار می رود که در مقابل نور مستقیم آفتاب، برف و باران خاصیت اولیه خود را از دست نمی‌دهد.

دسته بندی کالاها در انبار

کالاها در انبار به پنج دسته اصلی تقسیم می شود:

 • کالاهایی که خریداری شده اند و برای فروش عرضه می شوند.
 • کالاهای تمام شده که قابل عرضه به بازار هستند
 • مواد و لوازم در جریان ساخت، که هنوز به صورت کامل ساخته نشده اند.
 • مواد و لوازم مصرفی که به صورت غیر مستقیم در تولید کالاها دخیل هستند.
 • مواد خام یا مواد اولیه که برای تولید کالاها استفاده می شوند.

کد انبار یا شناسه انبار

انبار ها برای همکاری با شرکتهای واردات و صادرات بایستی کد یا شناسه انبار داشته باشند. این شناسه به شفاف سازی اطلاعات کمک زیادی خواهد کرد.شما برای دریافت شناسه بایستی به سامانه جامع انبارها مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنید.

انباردار کیست؟

مدیریت انبار بر خلاف تصور عموم، کار دشوار و پیچیده ای می باشد. چراکه نیاز به نظم فراوانی دارد و مسئولیت سنگینی بر عهده انباردار گذاشته می شود. انباردار بایستی از تمامی مشخصات کالاها و مکان دقیق آنها، اطلاعات کافی داشته باشد. امروزه مدیران برای مدیریت بهتر انبار و کنترل ۲۴ ساعت بر روی فرآیندهای انبارداری (نظیر ورود و خروج کالاها) از نرم افزارهای انبارداری استفاده می کنند.

شرکت رایان پرسیس پیشرو در تولید انواع نرم افزارهای انبارداری می باشد. نرم افزار رایگان رادیکال یکی از محبوب ترین نرم افزارهای انبارداری می باشد که تا کنون نسخه‌های زیادی از آن به فروش رفته است. در این نرم افزار، تمامی فرآیندهای انبارداری ثبت شده و در صورت لزوم یک خروجی از کلیه اطلاعات گرفته می شود. انباردار در هر لحظه می‌تواند با مراجعه به نرم افزار از وضعیت انبار آگاهی پیدا کند. همچنین این سیستم قابلیت هشدار برای اتمام کالا را نیز دارد. 

انباردار

وظایف انباردار چیست؟

انباردار علاوه بر کنترل ورود و خروج کالاها در طول روز، بایستی به مسائل دیگر نیز توجه داشته باشد. یکی از این مسائل مدیریت فضای انبار می باشد. یک کالا ممکن است ماه‌ها در در انبار نگهداری شود. بنابراین نباید هیچ صدمه‌ای به آن وارد شود. بعضی کالاها نظیر وسایل پزشکی، داروها و موادغذایی و … نیاز به شرایط خاصی برای نگهداری دارند. به این نکته توجه داشته باشید که انبارها، بایستی متناسب با نیاز هر سازمان طراحی شوند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم هر کالا بایستی در شرایط و دمای خاصی نگهداری شود. مثلا بعضی کالاها نیاز به سیستم سرمایشی و یا سیستم گرمایشی دارند. بنابراین انباردار، با توجه به کالایی که وارد انبار می شود باید مکان مناسبی را برای نگهداری آن انتخاب نماید.
انباردار بایستی به کارهای اداری تسلط کامل داشته باشد. هنگامی که کالایی وارد انبار می شود، باید صحت کالا و سلامت آن را بررسی کند. کالا را در نرم افزار انبارداری ثبت کرده و رسید را به راننده تحویل دهد. همچنین زمانی که کالایی قرار است از انبار خارج شود، پس از بررسی های لازم، بسته بندی شده و به راننده تحویل داده می شود. استفاده از نرم افزار رادیکال این امکان را به انباردار می دهد تا تمامی این کارها را به صورت سیستمی انجام دهد. بنابراین خطای انسانی به صفر می رسد.

فرآیند انبارداری به چه صورت مدیریت می شود؟

فرایندهای اصلی در انبارداری عبارتند از:

 • پذیرش کالای ورودی
 • جاگذاری کالا در انبار
 • انتخاب کالا برای خروج و بسته بندی
 • تحویل کالای خروجی

پذیرش کالای ورودی

 • در مرحله پذیرش کالا باید دقت زیادی به خرج داده شود. کالا بایستی از لحاظ شکل و تعداد با اطلاعات موجود در رسید همخوانی داشته باشد. همچنین از صحت سلامت بسته‌ها اطمینان حاصل کنید.  در صورتی که مغایرتی با رسید نداشته باشد، این کالا در انبار دسته بندی می شود.

جاگذاری کالا در انبار

 • زمانی که کالا با آنچه که در سند کنترل وجود دارد همخوانی داشته باشد، به مکان مناسب برای انبار کردن هدایت می‌شود. محل نگهداری دقیق کالا، بایستی در سیستم ثبت شود. تا در زمان مورد نیاز بتوانیم به آنها دسترسی داشته باشیم. 

انتخاب کالا برای خروج و بسته بندی

 • در صورت درخواست برای خروج کالا، ابتدا بایستی نرم افزار آنلاین انبارداری را چک کنید. تا از مکان کالا و موجودی آن مطلع شوید. بعد از پیدا کردن کالا، باید آن را بدرستی بسته بندی کنید.

تحویل کالای خروجی

 • بعد از بسته بندی مناسب کالا آن را را به مرکز حمل و نقل تحویل داده و رسید امضاء شده را دریافت می کنیم.
درباره شماعی

ارسال دیدگاه