انبارها

در حال حاضر در سازمان ها و کارخانه ها، با توسعه سیستم اطلاعاتی ، به سمت بهبود مدیریت انبارها حرکت می کنیم. چرا که انبارداری یکی از مهم ترین بخش های هر سازمان به حساب می آید.

سیستم های اطلاعاتی انواع مختلفی دارند. مانند سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری، سیستم های اطلاعات اجرایی و سیستم های تجارت الکترونیکی. روش‌های مختلفی برای ایجاد هر یک از انواع این سیستم ها یافت می شود. یادگیری تمام روش های ممکن، برای ایجاد یا شناسایی یک سیستم اطلاعاتی سالها مطالعه و تجربه را می‌طلبد. تا کنون به مباحث مختلفی در مورد ایجاد سیستم های اطلاعاتی به ویژه در انبارها اشاره شده است. مباحثی از قبیل:

  • ایجاد و توسعه سازمان توسط خود سازمان با اجرای فازهای اصلی چرخه ایجاد سیستم های اطلاعاتی. شامل: شناسایی، انتخاب و برنامه ریزی؛ تحلیل؛ طراحی؛ پیاده سازی و نگهداری سیستم.
  • خرید سیستم آماده از خارج، در مواردی که سیستم های آماده می تواند مفید باشد.
  • سفارش به شرکت های بیرون از سازمان برای ایجاد و یا توسعه سیستم های مورد نیاز.
  • ایجاد و توسعه سیستم های مورد نیاز توسط کاربران نهایی در موارد ممکن.

شرکت رایان پرسیس سالها در حوزه طراحی نرم افزار های سازمانی بخصوص نرم افزارهای انبارداری با قوی ترین سیستم اطلاعاتی فعالیت می کند. توجه داشته باشید که مدیریت بحران به کمک نرم افزارهای سازمانی، بهبود پیدا می کند. در زیر به چند مورد از نرم افزارهای رادیکال اشاره می کنیم:

لزوم ایجاد سیستم های ساخت یافته 

فرایند طراحی، ساخت و نگهداری سیستم های اطلاعاتی غالباً تحلیل و طراحی سیستم ها نامیده می شود. به همین ترتیب شخصی که این کار را انجام می‌دهد تحلیلگر سیستم نامیده می شود. سازمان های محدودی می توانند بدون بکارگیری موثر تکنولوژی اطلاعات دوام بیاورند. بنابراین سازمان ها نیاز به تحلیل گر سیستم دارند. واضح است سازمان‌ها مایلند تحلیلگران سیستم را استخدام کنند. چون آنها ترکیبی از تخصص های مدیریتی و تکنیکی را دارا هستند. و به همین دلیل تحلیلگران سیستم بسیار پرطرفدار هستند. چون تخصص آنها غالباً هم در زمینه‌های مدیریتی و هم در زمینه های تکنیکی برای سازمان به ویژه در انبارها مفید می باشد.

توسعه سیستم اطلاعاتی

سیر تکاملی ایجاد سیستم های اطلاعاتی 

در ابتدا توسعه سیستم های اطلاعاتی محاسبه، تامین و برنامه نویسی آن یک هنر تلقی می شد. زیرا فقط تعداد کمی متخصصین حرفه ای می توانستند آن را مدیریت کنند. متاسفانه تکنیک‌های به کار برده شده برای ساخت سیستم ها از یک فرد تا فرد دیگر بسیار تفاوت داشت. این تفاوت، یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی سازمانی را مشکل می کرد. بسیاری از سیستم ها پس از اینکه برنامه نویسان اصلی، سازمان را ترک می‌کردند، به راحتی قابل تعمیر نبودند. در نتیجه، غالباً سازمان‌ها با سیستمی مواجه می شدند که نگهداری آن بسیار مشکل و پر هزینه است.

برای رفع این مشکل متخصصین سیستم های اطلاعاتی به این نتیجه رسیدند که ایجاد سیستم، نیازمند یک ترتیب شبه مهندسی است. که روش‌ها، تکنیک ها و ابزارهای ویژه و بخصوصی را، برای توسعه سیستم نیاز دارد. سیر تکاملی ایجاد توسعه سیستم ها از “هنر” به “متدولوژی” منجر به تعریف واژه مهندسی نرم‌افزار شد تا مشخص کند، تحلیلگران سیستم و برنامه نویسان چه اقداماتی را بایستی انجام دهند. تبدیل ایجاد سیستم های اطلاعاتی به یک متدولوژی رسمی فایده های بسیاری داشت.

  1. آموزش برنامه نویسان و تحلیلگران در به کار گیری تکنیک‌ها و روش‌های تعریف شده در متدولوژی مورد نظر بسیار ساده تر بود. اگر تمام تحلیل‌گران سیستم، آموزش مشابهی می دیدند، راحت تر می توانستند جایگزین شوند و در کار با دیگر تحلیل گران در ساخت سیستم ها مهارت بیشتری پیدا می نمودند.
  2. نگهداری سیستمهایی که بر اساس تکنیکهای این متدولوژی ها ساخته می‌شدند، راحت‌تر بود. پژوهشگران صنعتی و دانشگاهی، هر دو برای جستجوی روش‌های جدید و بهتر در ساخت سیستم های اطلاعاتی تلاش می نمودند.

در صورتی که نیاز به مشاوره و مدیریت بهتر کسب و کار خود دارید، می توانید با شرکت رایان پرسیس از طریق شماره تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ ارتباط برقرار کنید.

درباره شماعی

ارسال دیدگاه