نقش سیستم های اطلاعاتی در سازمان

در این مقاله قصد داریم در رابطه با نقش سیستم های اطلاعاتی در سازمان صحبت کنیم. یکپارچه سازی اطلاعات در بخش های مختلف سازمان نظیر انبارها، فروشگاه ها، امور مالی و … از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین در این مطلب سعی کردیم تا حدودی به این مباحث اشاره کنیم.

یکپارچه سازی اطلاعات

برای شرکت های بسیاری، اطلاعات با ارزش ترین دارایی آنها می باشد. به یک موسسه اعتباری مثل بانک توجه کنید. این موسسه‌های مالی ذخیره پولی بسیاری نگهداری می‌کنند و کار اصلی آنها دریافت، ذخیره و توزیع اطلاعات می باشد. اطلاعاتی در مورد پول هایی که شما از حساب خود ذخیره و برداشت می‌کنید. 

برخی از مشاوران مدیریتی مشهور براین باورند که شش عامل کیفیتی وجود دارند که اطلاعات را ارزشمند می سازند:

 • دقت: آیا اطلاعات درست است؟ آیا می‌توان به آن اعتماد کرد؟
 • اعتبار: تا چه حد اطلاعات بروز هستند؟
 • قابلیت دسترسی: آیا زمانی که به اطلاعات نیاز داریم، می‌توانیم به آنها دسترسی داشته باشیم؟
 • موثر بودن: آیا اطلاعات توانایی تحت تاثیر قرار دادن یک تصمیم گیری را دارند؟
 • کاربرد: آیا اطلاعات در زمینه های جاری کاربرد دارند؟
 • کمیابی: آیا اطلاعات ناشناخته یا محرمانه هستند؟

می توان با کمک سیستم های اطلاعاتی و انجام موارد زیر بر ارزش اطلاعات افزود:

 • پالایش: حذف اطلاعات نامربوط، غیر متداول و بدون دقت.
 • دسته بندی: خلاصه سازی، طبقه‌بندی، تجزیه و تحلیل، مقایسه، ترکیب و نتیجه گیری.
 • انتخاب وسیله مناسب برای ارائه و توزیع: به منظور سود جستن از رسانه‌های قابل دسترس برای تبادل اطلاعات

یکپارچه سازی اطلاعات

نقش سیستم های اطلاعاتی در سازمان

 سیستم های اطلاعاتی مجموعه ای از فناوری‌های اطلاعاتی مرتبط به هم می باشند که برای پردازش، ذخیره، بازیابی، جمع‌آوری و توزیع اطلاعات به کار می روند. سیستم های اطلاعاتی در سطوح مختلف و تقریباً در تمام حوزه‌های عملکردی یک سازمان وجود دارند، برخی برای پردازش تراکنش های اصلی و بقیه برای پشتیبانی از تصمیم گیرندگان سطح بالا.

اجزای اصلی سیستم اطلاعات شامل سخت افزار کامپیوتر، نرم افزار، پایگاه‌های داده، شبکه ها (شامل اینترنت) و افراد هستند. این اجزا با یکدیگر ارتباط متقابل دارند. ولی یک سیستم اطلاعاتی حتماً نباید تمام این اجزا را داشته باشد. به عنوان مثال یک کامپیوتر که برای پردازش کلمه به کار می‌رود، ممکن است فقط دارای سخت افزار (کامپیوتر و چاپگر) و نرم افزار (یک برنامه پردازش کلمه) باشد، اما ما آن را یک سیستم اطلاعاتی ساده تلقی می‌کنیم.

اجزای اصلی سیستم اطلاعات

 • سخت‌افزار متشکل از کامپیوترها می باشد که شامل دستگاه های ورودی و خروجی هستند. اساساً به تمام تجهیزات و قسمت های قابل لمس کامپیوتر، سخت افزار گفته می‌شود.
 • نرم افزار مجموعه دستوراتی است که به سخت افزار می‌گوید چه کند. اگر سخت‌افزار بدن شما باشد، نرم افزار مغز شما است.
 • پایگاههای داده نوع خاصی از نرم‌افزار هستند که ذخیره و بازیابی حجم وسیعی از اطلاعات را ممکن می‌کنند. شرکت رایان پرسیس از پایگاه داده های قوی با امنیت بالا برای محصولات نرم افزاری خود استفاده می کند.
 • شبکه‌ها امکان ارتباط کامپیوترها را فراهم می کنند. آنها جزء مهمی برای توزیع اطلاعات هستند.
 • اینترنت، شبکه ای بر مبنای فناوری های استاندارد است که به شرکت‌ها امکان ارتباط با یکدیگر را می دهد و تجارت را به وسیله مشتریان هدایت می‌کند.

سازمان ها با استفاده از نرم افزار های سازمانی، ارتباط بین بخش های مختلف سازمان و شعب مختلف را فرام می سازند. این امر سبب یکپارچه سازی اطلاعات می شود. مشاغل باید سیستم های اطلاعاتی را ایجاد کنند یا از بیرون خریداری نمایند. این فرایند ممکن است به سادگی با رفتن به یک شرکت خدمات کامپیوتری محلی انجام گردد. اما در اکثر موارد با فرآیند تحلیل و طراحی سیستم توام است و مدت زمان مشخصی طول خواهد کشید.

شما می توانید برای آشنایی با نرم افزارهای سازمانی، به سایت rayanpersis.com مراجعه کرده و نرم افزار های رایگان رادیکال را دانلود کنید. تا بتوانید از امکانات رایگان ما بهره مند شوید.

درباره شماعی

ارسال دیدگاه