بیشتر شبکه های خصوصی مجازی یا همان VPN ، داده های شما را رمزگذاری می کنند. این کار برای حفظ امنیت داده ها انجام می شود. اما گاهی بعضی از اطلاعات ممکن است به صورت ناخواسته فاش شوند. نشت DNS می تواند این کار را انجام دهد. و بصورت اتفاقی اطلاعات شما در اختیار دیگران قرار دهد و از آن سوء استفاده شود. حال در ادامه آموزش می دهیم که چطور نشت DNS در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸ را متوقف سازیم.
از ویندوز ۸ به بعد، شرکت ماکروسافت از قابلیت جدیدی رونمایی کرد که در آن با کمک همه ی آداپتورهای شبکه که در سیستم وجود دارند، سرعت پرس و جو های DNS را افزایش دهد. این بدین معناست که اگر بیش از یک آداپتور شبکه در سیستم وجود دارد و شما از VPN برای وب کردی استفاده می کنید، ممکن است درخواست DNS خارج از اتصال VPN شما منتقل شود. که این ممکن است امنیت داده های شما را به خطر اندازد. برای جلوگیری از نشت DNS در زمان استفاده از VPN، ما دو روش زیر را پیشنهاد می کنیم.

سیستم های ویندوز ۸ (Registry Editor)

ویرایش رجیستری فقط برای سیستم های ویندوز ۸ اعمال می شود و در ویندوز ۱۰ کار نمی کند. اگر غیرفعال کردن نشت DNS از طریق ویرایش رجیستری برای شما کار دشواری می باشد، می توانید از روش Group Policy استفاده کرده که دقیقا همین کار را انجام می دهد.

Registry Editor

توجه داشته باشید قبل از اعمال هر گونه تغییرات در رجیستری، از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای گرفتن نسخه پشتیبان به منو File رفته و گزینه Export را انتخاب نمایید.

۱٫ ابتدا بایستی Windows Registry Editor را باز کنید. یک گزینه آسان این است که بر روی کلید Windows ضربه بزنید، regedit.exe را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید.

۲٫ به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows NT \ DNSClient

۳٫ اگر مقدار DisableSmartNameResolution , Dword از قبل وجود دارد، مطمئن شوید که روی ۱ تنظیم شده است.

۴٫ در صورت عدم وجود، بر روی DNSClient کلیک راست کرده، از فهرست New سپس Dword (32-bit) Value را انتخاب کنید.

۵٫ نام آن را DisableSmartNameResolution بگذارید.

۶٫ مقدار آن را روی ۱ تنظیم کنید. شما هر زمان که بخواهید می توانید تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید. (مقدار Dword را صفر نمایید و یا آن را حذف کنید.)

۷٫ به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters

۸٫ اگر مقدار DisableParallelAandAAAA , Dword  از قبل وجود دارد، مطمئن شوید که مقدار آن روی ۱ تنظیم شده است.

۹٫ اگر مقداری برای آن وجود ندارد، روی Parameters کلیک راست کرده، فهرست New سپس Dword (32-bit) Value را انتخاب نمایید.

۱۰٫ نام آن را DisableParallelAandAAAA بگذارید.

۱۱٫ مقدار Dword را روی ۱ تنظیم کنید. شما هر زمان که بخواهید می توانید تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید. (مقدار Dword را صفر نمایید و یا آن را حذف کنید.)

سیستم های ویندوز ۸ و ۱۰ (Group Policy)

ویرایش Group Policy در نسخه های Windows 10 Pro در دسترس است. اگر از Windows 10 Home استفاده می کنید، بایستی از Policy Plus برای ویرایش Group Policy که turn off smart multi-homed name resolution است، استفاده کنید. همچنین به جای ویرایش رجیستری در ویندوز ۸ هم می توان از این روش استفاده نمود. 

Group Policy

۱٫ برای باز کردن Group Policy Editor در ویندوز بایستی موارد زیر را انجام دهید: روی کلید Windows بر روی صفحه کلید ضربه بزنید، gpedit.msc را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید.

۲٫ به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Network > DNS Client > Turn off smart multi-homed name resolution

۳٫ برای غیرفعال کردن smart multi-homed name resolution بایستی policy را فعال کنید.

نشست DNS

برای اعمال تغییرات، حتماً سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید. این راه حل یکی از روش های محافظت از حریم خصوصی داده ها در فضای آنلاین می باشد. از آنجایی که عوامل زیادی در این زمینه نقش دارند، پس نمی توان گفت که این روش ۱۰۰ درصد از داده های شما محافظت خواهد کرد. برای دریافت راهکارهای دیگر نرم افزاری با مشاورین ما در رایان پرسیس، از طریق rayanpersis.com و ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ در تماس باشید.

درباره شماعی

ارسال دیدگاه