موجودی نهایی

 موجودی یک شرکت در پایان یک دوره مالی را موجودی نهایی است. موجودی کالا به عنوان دارایی در ترازنامه حسابداری نشان داده می شود. بنابراین، رقم به دست آمده بر میزان مالیاتی که پرداخت می‌کنید و ترازنامه شرکت تأثیرگذار است، پس باید به درستی محاسبه شود.

 

فرمول اولیه موجودی نهایی چیست؟

فرمول محاسبه موجودی نهایی:

موجودی در ابتدا + کالاهای خریداری شده – بهای تمام شده کالای فروخته شده = موجودی پایانی.

موجودی در شروع = موجودی نهایی آخرین دوره مالی

کالاهای خریداری شده = اقلامی که از تامین کنندگان خریداری شده است.

انواع راه های دستیابی به موجودی نهایی

راه‌های مختلفی برای محاسبه موجودی نهایی وجود دارد. روشی که انتخاب می‌کنید بر بسیاری از فرآیندها و رویه‌ها، از جمله بودجه‌بندی، سفارش‌دهی مجدد مقادیر و سود رشد تأثیر می‌گذارد. برای انتخاب روشی که برای نوع کسب و کار شما مناسب است وقت بگذارید و سپس به آن پایبند باشید.

 

روش FIFO  (اولین خروجی از اولین ورودی)

روش FIFO یکی از روش های مختلف مدیریت دارایی ها است که در این روش اولین کالای خریداری یا تولید شده اولین کالایی است که به فروش می‌رسد.

روش LIFO (اولین خروجی  از آخرین ورودی)

روش LIFO برعکس روش FIFO است و بر این اساس کار می‌کند که آخرین کالای خریداری یا تولید شده اولین کالایی است که به فروش می‌رسد.

روش میانگین موزون هزینه (WAC)

در روش میانگین موزون هزینه، موجودی انبار و بهای تمام شده کالای فروش رفته براساس میانگین هر آیتم طی یک دوره مالی محاسبه می‌شود.

روش سود ناخالص

در روش سود ناخالص برای محاسبه موجودی نهایی از به صورت زیر عمل می‌کنیم:

  • ابتدا بهای تمام شده موجودی را به بهای تمام شده کالاهای خریداری شده اضافه کنید این رقم هزینه کالاهای موجود برای فروش را نشان می‌دهد.
  • در مرحله بعد درصد سود ناخالص را در فروش ضرب کنید تا هزینه تخمینی کالای فروخته شده به دست بیاید.
  • در آخر هزینه کالاهای موجود برای فروش را از قیمت کالاهای فروخته شده کم کنید تا موجودی پایانی را بدست آورید.

مشکلات روش سود ناخالص

استفاده از این روش شامل مشکلاتی هست به طور مثال نمی‌توان از آن برای همه گزارش های سالانه استفاده کرد، زیرا این روش فقط تخمینی از ارزش موجودی نهایی ارائه می‌دهد نه یک رقم واقعی.

مشکل دیگر این است که با یک درصد سود ناخالص کلی کار می‌کند و این عدد براساس داده های موجود تا به امروز است و یک رقم واقعی نیست. مثلا اگر قیمت ها کاهش یابد و یا اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد این درصد می‌تواند بسیار متفاوت باشد و یا ارقام به طور کلی نادرست باشد.

این روش همچنین زیان ناشی از سرقت یا هر دلیل دیگری که در درصد سود ناخالص لحاظ نشده است را در نظر نمی‌گیرد و باز هم، این رقم موجودی پایانی نادرست باشد.

استفاده از این روش می‌تواند برای خرد فروش ها و یا فروشگاه های اینترنتی که صرفا یک نوع محصول را خرید و فروش می‌کنند مفید باشد. در  کسب و کارهای تولید کننده‌ که کالاهای خریداری شده مواد اولیه هستند، مواردی مانند هزینه های نیروی کار و… را نیز باید در نظر گرفت زیرا روش سود ناخالص را غیر قابل اعتماد می‌کند.

به طور کلی اگر انتخاب شما این روش است، فقط برای دوره های کوتاه این کار را انجام دهید.

روش خرده فروشی

روش خرده فروشی در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد که تخمین میزان موجودی نیاز باشد. این روش در مقایسه با روش سود ناخالص از قابلیت برآورد صحیح تری برخوردار است. روش خرده فروشی با استفاده از بهای تمام شده و قیمت فروش انجام می‌شود.

بهتر است بدانید روش خرده فروشی فقط می‌تواند ارزش تقریبی را ارائه دهد. زیرا در یک خرده فروشی ممکن است کالاهایی آسیب دیده، دزدیده و یا گم شده باشند. به همین علت اگر یک خرده فروشی دارید باید به طور مرتب موجودی کالا را بررسی کنید این تنها راه اطمینان از نزدیک بودن روش خرده فروشی به رقم واقعی است.

معایب روش خرده فروشی

در حالیکه روش خرده فروشی، روشی آسان است اما معایبی دارد:

  • این روش تنها می‌تواند یک تخمین ارائه دهد، بنابراین هرگز انتظار نداشته باشید موجودی نهایی با یک شمارش فیزیکی محاسبه شود.
  • در هنگام استفاده از این روش همواره همان درصد تعیین شده به کار می‌رود در حالیکه به هر دلیلی ممکن است این درصد دچار تغییر شود و نتایج محاسبه شده دیگر دقیق نخواهد بود.
  • این روش درمورد کالاهای خریداری شده از عمده فروش ها و یا تامین کنندگان که با قیمت پایین تری خریداری می‌شود کارآمد نخواهد بود.

از آنجایی که راه های زیادی برای محاسبه موجودی نهایی وجود دارد بهتر است با کمی تحقیق بهترین روش را متناسب با کسب و کار خود انتخاب کرده و نسبت به آن پایدار باشید چون تغییر روش در این حوزه در آینده خطاهای زیادی را در کسب و کارتان می‌تواند به وجود بیاورد.

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه