نرم افزار مدیریت انبار

نرم افزار مدیریت انبار مزیای زیادی دارد یکی از پیامدهای استفاده نکردن از این سیستم مدیریت ضعیف انبار و آسیب دیدن کارکنان در محل کار است. طبق آمار به ازای هر ۱۰۰ کارمند تمام وقت، بیش از ۵ آسیب ناشی از کار وجود دارد. مدیران انبار نیز باید در کنار ایمنی نیروی کار، مراقب فرآیندهای روزانه موجودی، حمل و نقل، بازگشت، تقاضا و امنیت باشند. برای ایجاد تعادل بین ایمنی، کارایی و سودآوری، بسیاری از مشاغل به نرم افزار مدیریت انبار روی می آورند. سیستم مدیریت انبار با خودکارسازی فرآیندها، به کاهش خطرات ایجاد شده توسط خطای انسانی را کاهش داده و کارایی و بهره‌وری را به حداکثر میرساند و تأثیر مثبتی بر کسب‌وکار دارد.

 

مزایای نرم افزار مدیریت انبار

مزایای نرم افزار مدیریت انبار شرکت‌های مختلف بسته به نیازهای فردی، صنعت و اندازه کسب و کار شما کمی متفاوت باشد. با این وجود، مزایای برتر سیستم های مدیریت انبار عبارتند از:

 

کاهش هزینه های عملیاتی

یک نرم افزار مدیریت انبار که به خوبی طراحی شده باشد، می‌تواند هزینه های عملیاتی را از طریق مختلف کاهش دهد. این نوع سیستم موثرترین راه به کارگیری نیروی کار و فضا را تعیین می کند که باعث کاهش هدر رفتن منابع می شود. نرم افزار مدیریت انبار می تواند به شما در تعیین محل نگهداری مواد، محصولات و تجهیزات خاص برای بهینه سازی جریان انبار کمک کند. برخی از سیستم های پیشرفته دارای قابلیت شبیه ساز طبقه انبار هستند که کاربران را قادر می سازد تا پلان های طبقه بندی بالقوه را در سیستم ایجاد کنند. این شبیه سازها به شما این امکان را می دهند که پالت‌ها، قفسه‌ها و سایر تجهیزاتی را که لازم است در انبار خود جای دهید.

بخشی از کاربرد سیستم های مدیریت انبار، پشتیبانی مشترک از اصول FIFO و LIFO است که مدیران در مورد نحوه اداره انبار خود از انعطاف بیشتری برخوردار هستند. در روش FIFO اقلام در حال انقضا و فاسد شدنی ابتدا انتخاب می‌شوند؛ در حالیکه، روش  LIFO اجازه میدهد تا از قفسه ها برای فضای بیشتر استفاده کنید. این تطبیق پذیری راحت نرم افزار به کاربران این اجازه را می‌دهد تا بتوانند انبار خود را به گونه‌ای سازماندهی کنند که کارایی به حداکثر برسد و در هزینه و زمان نیز صرفه جویی شود.

 

نمایش پیشرفته موجودی

مشاهده موجودی یکی از مهمترین اجزای سیستم های مدیریت انبار است. نرم افزار مدیریت انبار داده های موجودی شما را از طریق بارکد، شماره سریال و برچسب گذاری RFID ارائه می‌دهد. این روش به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند تمام حرکات یک کالا را هنگام ورود و جابجایی در طول حمل و نقل از یک مکان به مکان دیگر مستند کنند.

این روش برای پیش بینی تقاضا ضروری است زیرا گزارشی در مورد اینکه کدام محصولات در چه زمان های خاصی از سال بین مشتریان محبوب تر هستند را ارائه می‌دهد. این پیش بینی‌ها به تصمیم گیری درمورد سرمایه گذاری روی محصولات و اینکه کدام یک از محصولات ممکن است جایگاه خود را در بازار از دست بدهند، کمک بسیاری می‌کند. افزایش قابلیت ردیابی موجودی به عنوان یکی دیگر از مزایای مفید نرم افزار مدیریت انبار است.

 

پیشرفت مداوم

یکی از مهم ترین مزایای سیستم مدیریت انبار، به روز رسانی مداوم است. فروشندگان نرم افزار مدیریت انبار معمولا ویژگی های جدیدی را به طور منظم معرفی می‌کنند تا بهترین روش های به روز صنعت را ارائه دهند. این امر باعث می‌شود سازمان ها از آخرین پیشرفت‌ها مطلع شوند و به آنها اجازه می‌دهد تا به طور مستمر فرآیندهای خود را بر اساس این نوآوری‌ها بهبود بخشند.

با سیستم ابری مدیریت انبار حتی بروزرسانی نیز ساده تر می‌شود. به روز رسانی ها و ویژگی های جدید را می‌توان به طور خودکار به سیستم اضافه کرد و نیاز به متخصصان IT سازمان را کاهش داد. اما کسب و کارهایی که از سیستم داخلی استفاده می‌کنند امکان دارد به طور منظم و مستمر به روز رسانی‌ها را از فروشنده دریافت کنند و یا دریافت نکنند که این امر بستگی به قرارداد بین دو شرکت دارد. این دلیل دیگری است که بسیاری از سازمان ها سیستم ابری را انتخاب می‌کنند.

 

امنیت پیشرفته

اکثر برنامه‎‌های مدیریت انبار، کاربران را ملزم می‌کنند تا هنگام وارد کردن تراکنش‌ها، از حساب‌های شخصی استفاده کنند که این امر باعث می‌شود تراکنش‌ها قابل کنترل و ردیابی باشد و همینطور سرقت و سایر مسائل نیز کاهش یابد.

علاوه بر این، سطح دسترسی کاربر را می‎‌توان محدود کرد به طوری که به گزارشات و تحلیل‌های خاص دسترسی نداشته باشند. یعنی به هر کاربر اجازه می‌دهد فقط به اطلاعاتی که برای کارش لازم دارد دسترسی داشته باشد. بنابراین نیازی به نگرانی درمورد اسرار شرکت و از دست دادن مزیت رقابتی خود نخواهید داشت.

 

بهینه سازی ورودی و خروجی

همانطور که کاربران می‌توانند مکان موجودی را بهینه کنند، نحوه جابجایی آن در انبار را نیز می‌توانند بهینه سازی کنند. این مزیت سیستم مدیریت انبار به محض برنامه ریزی برای دریافت موجودی، ابزارهایی برای برنامه ریزی ورودی مانند زمان بندی و مدیریت خروج را فراهم می‌کند. این ابزارها به شما و تامین کننده این امکان را می‌دهد تا بهترین تاریخ و زمان دریافت محموله را براساس نیروی کار و تجهیزات موجود تعیین کنید.

سیستم مدیریت انبار همچنین به کاربران کمک می‌کند تا مسیر خود را در هنگام انتخاب و بسته بندی برای عملیات خروجی برنامه ریزی کنند. سیستم مدیریت انبار الگوریتم های مختلفی را برای انتخاب بهترین چیدمان کالا در انبار ارائه می‌کند. کاربران می‌توانند بسته به اندازه و ماهیت محصول، محل چیدمان و دسته بندی در خصوص کاهش ترافیک انبار و سایر موارد نگهداری انتخاب کنند. این الگوریتم‌ها با در نظر گرفتن موقعیت مکانی کارکنان به آنها اجازه می‌دهد ابتدا بر روی وظایف نزدیک به خود تمرکز کنند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و انرژی همچنین افزایش بهره‌وری کاربران می‌شود.

 

مدیریت کارآمدتر

همانطور که قبل‌تر خواندید، سیستم مدیریت انبار به شما این امکان را میدهد تا بهترین روش چیدن و بسته بندی را نسبت به کسب و کارتان تعیین کنید. این سیستم علاوه بر کمک به بهینه سازی در مکان یابی محصول، بهترین کارمند را نیز برای این کار تعیین می‌کنند. این امر با در نظرگرفتن عواملی مانند میزان سطح مهارت، مجاورت و سایر وظایف، به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند کارها را به هر یک از اعضای تیم اختصاص دهند.

از نرم افزار مدیریت انبار علاوه بر ایجاد برنامه زمانی و ایجاد وظایف روزانه میتوان برای به دست آوردن درک گسترده‌تری از نیروی کار خود استفاده کرد. مدیران انبار می‌توانند با استفاده از پیش بینی نیروی کار و شاخص های کلیدی عملکرد، ببینند چه زمانی به کارکنان بیشتر یا کمتری نیاز دارند و عملکردهای برتر را شناسایی کنند و به دنبال زمینه‌های بهبود باشند. با توجه به اینکه هزینه های نیروی کار حدود ۶۵ درصد از بودجه متوسط انبار را تشکیل می‌دهد، برنامه دقیق از نحوه مصرف این منابع بسیار مهم است.

 

بهبود روحیه کارکنان

هنگامی که در یک سازمان عملیات یکپارچه جریان داشته باشد، کارکنان احساس بهتری نسبت به محیط کار خود دارند. به خصوص زمانی که برای بهینه سازی زمان آنها برنامه ریزی می‌شود احساس مفید بودن می‌کنند. این باعث میشود کارکنان استرس کمتری را تجربه کنند و در بهره‌وری و سودآوری روحیه کارکنان نقش بسزایی دارد.

در حالیکه سیستم مدیریت انبار راه حلی برای تمام مشکلات نیروی کار شما نیست اما می‌تواند کمک زیادی به کاهش ناامیدی مدیران و کارگران یدی کند. امکان دارد یک محیط آرام تر و سازماندهی شده تر به کارکنان فرصت بیشتری بدهد تا قبل از هر اقدام پر خطری به خوبی فکر کنند. تمام این موارد باعث می‌شود نیروی کار ایمن تر، مشتاق تر و راضی تری داشته باشید و موفقیت بیشتری را در کار خود تجربه کنید.

 

مدیریت پیشرفته صورتحساب

اکثر سیستم های مدیریت انبار برتر دارای ابزارهای مدیریت صورتحساب هستندکه در سیستم تعبیه شده‌اند و یا قابلیت ادغام با برنامه کاربران را دارند. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا از صورتحساب مبتنی بر فعالیت استفاده کنید و تمام فعالیت های مربوط به یک تامین کننده خاص را ردیابی کنید و هزینه دقیق را برآورد کنید.  سیستم مدیریت انبار همچنین می‌تواند به درگاه پرداخت الکترونیک نیز متصل شده و پرداخت‌های آنلاین را پردازش کند.

 

بهبود روابط با مشتریان و تامین کنندگان

مزایای سیستم‌های مدیریت انبار فراتر از سازمان است. این سیستم با توانایی ارزیابی دقیق موجودی و زمانبندی دریافت محموله‌ها، می‌تواند هر دو زنجیره عرضه و تقاضا را بهینه سازد. یکی از بارزترین مزایا برای تامین کنندگان کاهش انتظار در اسکله‌ها و جایگاه‌های بارگیری است. در این سیستم بهبود فرآیندهای سفارش و کاهش زمان تحویل برای مشتریان لذت بخش است. بنابراین شهرت کسب و کار شما در میان مشتریان و تامین کنندگان با استفاده از چنین سیستمی بهبود میابد.

 

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه