هوش مصنوعی

هوش مصنوعی باعث شده زنجیره تامین هوشمندتر شود. به طور کلی مدیریت زنجیره تامین از هوش مصنوعی رونق زیادی دریافت کرده است؛ در اینجا چند روش از هوش مصنوعی که میتواند زنجیره تامین کسب و کار شما را کار آمدتر و سازنده تر سازد گفته شده است:

 

مدیریت موجودی و پیش بینی تقاضا

بخش عمده‌ای از مدیریت زنجیره تامین کمک به کسب و کارها برای پیش بینی کردن مقدار و زمان موجودی در دسترس است. برای شرکت‌ها هزینه‌های حمل موجودی، بار سنگینی است. کسب و کارها در گذشته برای اطمینان از موجودی کافی برای پاسخگویی به تقاضا، به سادگی سفارش داده و موجودی را کافی نگهمی‌داشتند.

به این ترتیب هزینه هایی مانند اشغال شدن فضای انبار، بیمه و هزینه از دست رفته بابت موجودی آسیب دیده و یا فروخته نشده می‌تواند افزایش پیدا کند.

بنابراین شرکت‌ها سعی می‌کنند در پیش‌بینی تقاضای خود بهتر کار کرده و از قابلیت هوش مصنوعی در این زمینه بهره ببرند. تجزیه و تحلیل سریع الگوهای سال‌های گذشته، به علاوه اطلاعات دریافتی، می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا تعادل موجودی در زمان مناسب را به دست آورند.

بسیاری از کسب و کارها هنوز از فرآیندهای دستی برای مدیریت موجودی خود استفاده می‌کنند و یا اصلا موجودی خود را مدیریت نمی‌کنند؛ در حالیکه برای موفقیت کسب و کارتان نیازی به رقابت با توانایی‌ رقبای سرسخت خود ندارید بلکه فقط به پایین نگهداشتن هزینه‌های مدیریت موجودی و در عین حال کارآمد بودن آن‌، نیاز دارید.

 

ردیابی جابجایی کالا (دور و نزدیک)

هوش مصنوعی از دو طریق می‌تواند به افزایش کارایی در نحوه جابجایی کمک کند. در مقیاس جهانی و از نظر تاریخی، بازیگران بزرگ در محموله‌های جهانی (بنادر، کشتی‌های کانتینری و غیره) از پیشرفت‌ فناوری و ردیابی یک محموله در اقیانوس پس از اتفاقات ناگوار، عقب ‌مانده‌اند. اما سیستم هوش مصنوعی در پیش بینی ورود و جابجایی موجودی کالا کار را راحت کرده، تا جایی که نه تنها کسب و کارها بلکه مشتریان از مکان دقیق محموله خود در هر زمان آگاه هستند.

به طور کلی هوش مصنوعی به انتخاب مسیرهای کوتاه‌تر و کارآمدتر در جمع آوری موجودی از انبارهای مختلف تا مسیرهایی که رانندگان برای تحویل کالا طی می‌کنند کمک بسیاری می‌کند. این تغییرات کوچک می‌تواند باعث صرفه جویی مقدار زیادی از منابع شود.

 

تحلیل داده لحظه‌ای

کسب و کارهایی که از مدیریت خودکار استفاده نمی‌کنند احتمالا از «داده‌های قدیمی» استفاده می‌کنند. هر اطلاعاتی که در این مرحله در زمان حال نیست، قدیمی در نظر گرفته می‌شود که این عمل موجب به عملکرد نابهینه زنجیره تامین می‌شود. هوش مصنوعی بدون داشتن داده‌هایی که بتوان براساس آنها تحلیل و عمل کرد، کارآمد نیست. این داده‌ها چیزی است که به کسب و کارها درک شفافی از چگونگی زنجیره تامین پیدا کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا هزینه‌های غیرضروری و نقاط اهرمی را شناسایی کنند.

 

مدیریت مالی آسان

مدیریت فاکتورها، پرداخت به تامین کنندگان و اطمینان از انجام به موقع پرداخت‌ها یکی از کارهای نسبتا دشوار در هر اداره‌ای است. ممکن است برخی از صاحبان کسب و کار از شنیدن اینکه هوش مصنوعی می‌تواند این کار پرمشغله را نیز مدیریت کند تعجب کنند.

برخی ابزارها در هوش مصنوعی می‌توانند با تحلیل الگوهای گذشته زمان پرداخت مشتریان را پیش بینی کنند، و در نتیجه پیش بینی کنند در بازه‌های یکماهه، سه ماهه و یا یکساله چقدر پول دارید.

 

مدیریت دارایی‌های ثابت

یکی از جنبه‌های نادیده گرفته شده در زنجیره تامین‌، نقش دارایی‌های ثابت است. دارایی‌های ثابت قطعاتی هستند که در بلند مدت برای تولید درآمد استفاده می‌شوند؛ مانند ماشین آلات سنگین و یا وسایل نقلیه.

اگر دارایی‌های ثابت شما در زمانی حیاتی دچار مشکل شوند، در معرض خطر از دست دادن دستاوردهایتان تا آن زمان هستید. هوش مصنوعی می‌تواند با پیش بینی زمان خرابی ماشین‌ها، و برنامه‌ریزی زمان تعمیر آنها از خرابی دستگاه‌ها در زمان نامناسب جلوگیری کرده و به مدیریت دارایی‌ها کمک کند.

 

تعامل با مشتریان

هوش مصنوعی با استفاده از چت‌بات،‌ ابزار مورد استفاده در خدمات مشتری روشی رو به افزایش در کسب و کارها برای تعامل شبانه روزی با مشتریان، بروزرسانی وضعیت تحویل و… به مسائل اساسی رسیدگی می‌کند. علاوه بر این یکی از برنامه‌های ماشینی نوظهور است که به خریداران الکترونیکی مواردی را براساس تشخیص تصویر توصیه می‌کند. این تطبیق الگوی بصری به کسب و کارها کمک می‌کند تا پیش بینی تقاضای خود را بهبود بخشند و به مشتریانی که کالایی را میخواهند خدمات بهتری ارائه دهند.

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه