مدیریت انبار حرفه‌ای

مدیریت انبار یکی از اجزای حیاتی هر کسب و کار موفق است. بسیار مهم است که انبار و عملیات انبارداری خود را بهینه نگهدارید تا بتوانید تحویل را به موقع انجام داده و نیروی کارو دارایی‌های خود را در بهینه ترین حالت ممکن سازماندهی کنید. بسیاری از بخش های انبار از جمله استراتژی کارکنان، سیستم‌های نرم افزاری، فناوری‌های اتوماسیون و طراحی خود انبار به طور مستمر بهبود پیدا می‌کنند.

تمامی این استراتژی‌ها نیازمند بررسی، برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری دقیق هستند، اما از بهترین راه‌هایی که بلافاصله پس از اجرای آن می‌توانید به افزایش خروجی و پس‌انداز برسید، بهبود فرآیندهای روزانه مدیریت انبار و مدیریت موجودی است.

 

۱) کنترل موجودی

 اولین گام برای بهبود عملکرد در زمان و صرفه جویی هزینه، کنترل موجودی در هر انباری است. وجود یک سیستم کارآمد به شما کمک می‌کند سطوح موجودی خود را مدیریت کنید، اقلام را سریعتر و دقیق‌تر پیدا کنید و بتوانید مشکلات احتمالی را قبل از بروز آنها شناسایی کنید.

نحوه بهینه سازی:

کار با یک مشاور برنامه‌ریزی مدیریت انبار میتواند به شما در انتخاب و پیاده‌سازی بهترین سیستم مدیریت انبار که با کسب و کار شما بیشترین وجه تشابه را دارد و مطابق نیازها و عملکرد خاص شما است، کمک کند. مثلا از سیستم انبار متمرکز استفاده می‌کنید یا غیرمتمرکز؟ با مشاهده سطح موجودی مدیریت می‌تواند تصمیمات آگاهانه‌ای براساس داده‌های واقعی بگیرد؛ نه آنکه صرفا به پیش بینی ها و یا گزارش های کارکنان تکیه کند.

 

۲) فرآیندهای ارسال، دریافت و انجام سفارش

فرآیندهای داخلی باید به گونه‌ای تنظیم شوند که بهره‌وری را در انبار به حداکثر برسانند. نحوه اشتباه در انجام فرآیندهای دریافت محموله‌، ارسال و انجام سفارش‌ می‌تواند باعث شکست کسب و کار شود. این فرآیندها باید براساس عوامل کلیدی، مانند تعداد موارد انتخاب شده در ساعت و در روز بهینه شوند.

نحوه بهینه سازی:

سیستم مدیریت انبار با ارائه قابلیت‌هایی مانند قابلیت تبادل الکترونیکی داده‌ها می‌تواند به بهبود و دقت فرآیندهای داخلی و خارجی کالاهای شما کمک کند. همچنین همکاری نزدیک با یک مشاور برنامه ریزی میدیریت انبار میتواند به شما در مورد اینکه چه نرم افزاری برای عملکردهای مختلف شرکت شما مناسب‌تر است – از کالا گرفته تا انتخاب سفارش‌ها و ارسال، کمک کند.

 

۳) نظم‌دهی وظایف و زمانبندی (مدیریت نیروی کار)

مدیریت نیروی کار یکی دیگر از حوزه‌های اصلی انبارها است. اکثر شرکت‌ها نیروهایشان ترکیبی از کارکنان پاره‌ وقت، قراردادی و تمام وقت است؛ بنابراین آنها باید بتوانند کارهایی مانند انتخاب سفارش را در حدود ساعاتی که هر فرد در دسترس است، برنامه ریزی کنند. ساده‌سازی و یکپارچه‌سازی این فرآیند می‌تواند مزیت بزرگی برای شرکت‌های انبارداری باشد، زیرا تضمین می‌کند که برای هر شیفت طبق برنامه ریزی تعداد موردنیاز کارکنان وجود دارند.

نحوه بهینه سازی:

بهترین راه‌حل این است که از نرم افزار مدیریت نیروی کار استفاده کنید، و پیوندی حیاتی بین تیم منابع انسانی و سرپرستان و مدیران شیفت در بخش انبار ایجاد کنید (که معمولا زیاد با هم در ارتباط نیستند). این امر به اطمینان از زمانبندی دقیق و کاهش خطاها در مسیریابی وظایف در انبار شما کمک می‌کند که منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود.

 

۴) بسته بندی و برچسب زدن

انبارها اغلب با محصولات مختلفی سروکار دارند – از انواع غذا و نوشیدنی گرفته تا اقلام غیرخوراکی مانند لوازم بهداشتی و اسباب بازی. این به آن معناست که الزامات بسته بندی می‌تواند به طور قابل توجهی بین این نوع کالاها متفاوت باشد و برچسب زدن نیز برای ردیابی محصول بسیار مهم است.

اطمینان از اینکه کارکنان شما هنگام بسته بندی و یا برچسب زدن از روش صحیح پیروی می‌کنند، به شما کمک می‌کند تا بالاترین سطح کنترل کیفیت را در انبار خود حفظ کنید.

نحوه بهینه سازی:

برای بسته بندی یا برچسب گذاری سیستمی را انتخاب کنید که به راحتی در سیستم مدیریت انبار شما ادغام شود تا بتوانید تا حد امکان فرایند را خودکار کنید. اگر هر محصول دارای یک بارکد یا برچسب RFID منحصربفرد باشد، این اطلاعات مستقیماً به مرکز بسته بندی می‌رود، محلی که اسکن می‌شود و برای اهداف کنترل موجودی استفاده می‌شود.

 

همین امروز شیوه‌ مدیریت انبار خود را بهبود دهید.

جنبه‌های بسیاری وجود دارد که برای بهبود مدیریت انبار خود می‌توانید بر روی آنها متمرکز شوید، اما چهار مورد فوق برخی از مهم ترین تغییرات در کوتاه مدت را پوششش می‌دهد که می‌توانید بلافاصله اجرا کنید.

شرکت نرم افزاری رایان پرسیس می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین سیستم مدیریت انبار را مطابق با نوع کسب و کار و نیازهایتان انتخاب کنید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم مدیریت انبار می توانید به مقاله نرم افزار مدیریت انبار چه مزایایی دارد؟ مراجعه کنید.

 

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه