حسابداری و امور مالی

 حسابداری و امور مالی دو فرآیندی که با فناوری های روز دچار تغییرات بزرگی شده‌اند؛که در ادامه به معرفی این فناوری‌ها و چگونگی ایجاد تحولات در امور مدیریت سازمان‌ها می‌پردازیم. 

فناوری تاثیر زیادی در حسابداری و امور مالی مشاغل مختلف داشته است. در طی سال‌های متوالی فناوری‌های جدید، انقلاب بزرگی در نحوه عملکرد و مدیریت امور مالی کسب و کارها ایجاد کرده‌اند.

در این پست وبلاگ برخی از بزرگترین روش های فناوری در حسابداری و امور مالی را که صاحبان کسب و کار و سازمان‌ها باید بدانند را مورد بحث قرار خواهیم داد.

همچنین بررسی خواهیم کرد چطور این فناوری‌ها به کارایی و بهره‌وری بیشتر کسب و کارها کمک می‌کنند. برای یادگیری بیشتر این مطلب را تا پایان بخوانید.

حسابداری ابری

حسابداری ابری

 

نرم افزار حسابداری ابری

در چند سال گذشته، نرم افزار حسابداری ابری در میان متخصصان امور مالی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد. اول به این دلیل که کار با نرم افزار ابری راحت تر از نرم افزار ویندوزی است. با هر دستگاهی که به اینترنت که متصل است، قابل دسترسی می‌باشد، به این معنی که کاربران می‌توانند از هر موقعیت مکانی کار کنند.

دلیل دوم اینکه نرم افزار ابری معمولاً از نرم افزار ویندوزی به صرفه‌تر است، زیرا نیازی به سرمایه گذاری اولیه ندارد. و در نهایت، نرم افزار تحت ابر نسبت به نرم افزار ویندوزی انعطاف‌پذیرتر و مقیاس‌پذیرتر است که این موضوع آن را برای مشاغل مختلف در هر اندازه‌ای ایده‌آل می‌کند.

از آنجایی که تقاضا برای نرم افزار حسابداری ابری همچنان در حال رشد است، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده کسب و کارهای بیشتری به نرم افزارهای فضای ابری روی بیاورند.

 

امنیت شبکه

یکی از مهمترین مسائل و بزرگترین مزایای فناوری در حسابداری و امور مالی، امنیت در شبکه است. نفوذ به بخش مالی هدف اصلی مجرمان اینترنتی است، زیرا اغلب، اطلاعات حساس مانند شماره کارت اعتباری و جزئیات حساب بانکی افراد به صورت الکترونیکی ذخیره می‌شود.

در نتیجه سرمایه گذاری در یک سیستم با امنیت قوی برای صنایع امری ضروری است. امنیت می‌تواند شامل هر چیزی از فایروال و نرم افزار آنتی ویروس گرفته تا آموزش کارمندان در مورد بهترین شیوه‌ها برای امنیت بیشتر باشد. با انجام این اقدامات، مشاغل می‌توانند به محافظت از خود در برابر تهدید کلاهبرداری و جرایم اینترنتی کمک کنند.

 

فناوری بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین یکی از روش‌های مورد بحث در صنعت حسابداری و مالی است. بلاک‌چین یک دفتر کل دیجیتال و توزیع شده است که تراکنش‌ها را به روشی ایمن و بدون دستکاری ثبت می‌کند. این فناوری پتانسیل ایجاد انقلاب در نحوه مدیریت حسابداری و تراکنش‌های مالی کسب و کارها را دارد.

به عنوان مثال، سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین می‌توانند فرآیند ردیابی و تائید تراکنش‌ها را ساده کنند و احتمال خطا را کاهش دهند. علاوه بر این از فناوری بلاک‌چین می‌توان برای ایجاد «قراردادهای هوشمند» استفاده کرد که به طور خودکار عمل می‌کنند.

در نهایت فناوری بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که فرآیندهای حسابداری و مالی را کارآمدتر، ایمن‌تر و شفاف‌تر کند.

 

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

در حالت کلی حسابداری و امور مالی همیشه صنایعی داده محور بوده‌اند. با این حال در سال‌های اخیر، ظهور هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، برای ساده‌سازی فرآیندهای مالی، شناسایی روش‌های غیرمتداول و پیش بینی اتفاقات آینده بازار استفاده می‌شوند. به طور خلاصه، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به کارآمدتر شدن دنیای مالی کمک می‌کنند.

به این معناست که مشاغل مختلف می‌توانند در زمان و هزینه امور حسابداری و مالی صرفه جویی کنند. و کاربران دسترسی ارزان‌تر و سریع‌تری به خدمات مالی خواهند داشت. در سال‌های آینده، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در حسابداری و امور مالی رایج‌تر خواهد شد. کسب و کارهایی که از این فناوری‌ها استقبال می‌کنند، باید انتظار کسب مزیت رقابتی را داشته باشند.

 

پرداخت الکترونیکی و تراکنش‌های دیجیتال

رشد پرداخت الکترونیکی و سایر تراکنش‌های دیجیتال یکی از بزرگترین روش‌های به‌روز در فناوری حسابداری و مالی است. پرداخت‌های الکترونیکی با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای انجام تراکنش‌های مالی صورت می‌گیرد. این تراکنش‌ها را می‌توان از طریق برنامه‌ها، پیام‌های متنی و یا مرورگرهای تلفن همراه انجام داد. تراکنش‌های دیجیتال مشابه پرداخت‌های الکترونیکی هستند، که می‌توانند از داده‌های الکترونیکی مانند فاکتورها و رسیدها نیز استفاده کنند.

رشد پرداخت‌های الکترونیکی و تراکنش‌های دیجیتال به دلیل افزایش استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه و تقاضا برای روش‌های پرداخت راحت، سریع و ایمن است. علاوه بر این، پرداخت‌های الکترونیکی و تراکنش‌های دیجیتال مزایایی نسبت به روش‌های پرداخت سنتی مانند پول نقد و چک دارند. به عنوان مثال، پرداخت‌های تلفن همراه را می‌توان بدون حمل پول نقد و یا انتظار در صف انجام داد.

کسب و کارها در هر اندازه‌ای به سرمایه‌گذاری در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی اقدام کرده‌اند. انتظار می‌رود که این روش در سال‌های آینده به رشد خود ادامه دهد زیرا این روش باعث شده کسب و کارها بتوانند عملیات خود را ساده کرده و کارایی را بهبود ببخشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد حسابداری انبار می‌توانید به مقاله آموزش حسابداری انبار با اکسل مراجعه کنید.

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه