مدیریت موجودی در مراکز درمانی

مدیریت موجودی‌ها در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در حال تبدیل شدن به یک نگرانی رو به رشد است زیرا بیمارستان‌ها و سایر مراکز سعی دارند خدمات بیمار را افزایش داده و در عین حال هزینه‌ها را کاهش دهند. یکی از نشانه‌های واضح این تغییر، اندازه بازار مدیریت موجودی است، که در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۱٫۶۴ میلیارد دلار برآورد شده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ این رقم به بیش از ۵۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

در این پست وبلاگ، ۵ ابزار مهم را که می‌توان از آنها برای بهبود مدیریت دارایی‌ها در یک مرکز درمانی استفاده کرد؛ معرفی می‌کنیم. بسیاری از این ابزارها را می‌توان برای ساخت یک راه حل سفارشی برای ردیابی موجودی‌ها، که بخشی از یک برنامه مدیریت کامل بیمارستان است، ترکیب کرد.

همه امکانات مراقبت‌های درمانی می‌توانند از ابزارهای مدرن مدیریت موجودی برای ردیابی سیستم‌های تسهیلات و تجهیزات مراقبت‌ درمانی مانند ویلچر و دستگاه‌های ایمنی بهره‌مند شوند. سیستم مدیریت موجودی کارآمد مستلزم به داشتن چندین بخش ورودی و تعهد به یک رویکرد واحد است.

 

مدیریت موجودی در بیمارستان ها

مدیریت موجودی در بیمارستان ها

 

 

۱. نرم افزار مدیریت موجودی متمرکز

یکی از مهم‌ترین ابزارهای قابل پیاده‌سازی برای مدیریت موجودی بیمارستان، سیستم نرم افزاری متمرکز است. بسیاری از پلتفرم‌ها برای استفاده در مراکز درمانی و بهداشتی مناسب هستند، اما مهم این است گزینه‌ای را انتخاب کنید که برای سازمان شما بهترین کار را انجام می‌دهد.

به عنوان مثال می‌توان به پلتفرم‌های نرم افزاری ساخته شده برای مدیریت موجودی‌های مراکز درمانی، مدیریت تامین بیمارستان و مدیریت موجودی اشاره کرد.

اگرچه این دسته‌بندی‌های نرم افزاری بر جنبه‌های تخصصی مدیریت مراقبت‌های درمانی تمرکز دارند، اما همه آنها ویژگی‌های مشترک زیادی دارند که می‌توانند به مدیریت موجودی کمک کنند. یکی از اجزای اصلی مشترک این پلتفرم‌ها، پایگاه داده دارایی است.

این پلتفرم‌های مدیریت موجودی را می‌توان با سایر ابزارهای نرم‌افزاری ادغام کرد تا راه‌حلی کامل برای کل شبکه مراقبت‌های درمانی ایجاد شود.

 

۲. برچسب‌ها‌ و بارکدها

در مدیریت موجودی مراقبت‌های درمانی و بهداشتی زمان زیادی صرف شناسایی تجهیزات مشابه برای استفاده و یا ردیابی تاریخچه استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های خاص بدون علامت‌ گذاری واضح و منحصر به فرد می‌شود؛ که می‌تواند چالش برانگیز باشد.

برچسب‌های مدیریت موجودی در چندین طرح وجود دارند که برای استفاده در سیستم‌های کنترل موجودی مراکز مراقبت‌های درمانی و بهداشتی مناسب است. به عنوان مثال برچسب‌های هولوگرامی از مقاومت و دوام بالایی برخوردارند و برای ردیابی موجودی‌های درمانی و بهداشتی مناسب هستند.

برچسب‌های هولوگرامی دارایی مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی، ساییدگی و حلال‌ها و همچنین قرار گرفتن در معرض شرایطی مانند دمای بالا و UV در فضای باز دارند و در طول عمر موجودی‌های شما قابل خواندن باقی می‌مانند.

برچسب‌های وینیل برای موجودی‌های با ارزش بالا و قابل جابجایی، قابل تخریب هستند در حالیکه برچسب‌های بارکد به جلوگیری از سرقت و انتقال غیرمجاز کمک می‌کنند. برچسب‌های دو قسمتی شامل یک برگه قابل جابجایی با شماره شناسه منطبق است که می‌تواند برای مستند سازی ساده و دقیق به سوابق متصل شود.

تمام این برچسب‌های موجودی و بارکدها را می‌توان به گونه‌ای سفارشی سازی کرد که نام تاسیسات، بخش، شماره سریال و سایر اطلاعات شناسایی را شامل شود. هنگامی که همه موجودی‌ها به درستی برچسب گذاری شوند، احتمال سرقت کاهش یافته و شناسایی تجهیزات مورد نیاز برای کارکنان آسان‌تر می‌شود.

 

۳. فناوری اسکن موجودی

از دیگر ابزارهای مهم برای مدیریت موجودی های درمانی و بهداشتی، فناوری مورد استفاده برای اسکن یا نظارت بر تجهیزات است. اگر از بارکدها و یا برچسب‌های RFID استفاده می‌شود، باید تجهیزات مورد نیاز برای اسکن موجودی‌ها نصب شده و برای استفاده در دسترس باشد. این تجهیزات می‌تواند شامل اسکنرهای بارکد دستی و یا دستگاه‌های نصب شده در تسهیلات باشد. همچنین ممکن است در یک مرکز مراقبت‌های بهداشتی امکان استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) وجود داشته باشد که می‌تواند مستقیما به زیرساخت فناوری اطلاعات متصل شود.

استفاده از هر یک از این گزینه‌ها ردیابی حرکت در لحظه تجهیزات و نظارت بر پیشرفت کار در حال انجام در مواردی مانند نمونه‌های آزمایشگاهی را آسان‌تر می‌کند. همچنین بسیاری از این فناوری‌ها از ابزارهای اتوماسیون برای ساده‌سازی و کاهش زمان موردنیاز برای پردازش موجودی‌ها و جابجایی تجهیزات استفاده می‌کنند.

 

۴. ابزارهای مدیریت تعمیر و نگهداری تجهیزات

خراب شدن تجهیزات در یک بیمارستان می‌تواند منجر به موقعیت‌های خطرناکی برای بیماران، کارکنان و یا عموم مردم شود. به همین دلیل تمام تجهیزات و امکانات مراقبت‌های درمانی دارای روش‌های خاص نگهداری و مدیریت موجودی هستند. هنگام در نظر گرفتن شیوه‌های نگهداری از تجهیزات و امکانات موجود در یک مرکز مراقب‌های درمانی، توجه به فعالیت‌های پیشگیرانه نیز مفید است.

زمانی هزینه‌ برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه تجهیزات مراقبت‌های درمانی موجه است، که اطمینان حاصل شود تمام دارایی ها در شرایط کاری خوبی هستند. این روش‌ها همچنین یک برنامه قابل اعتماد برای جایگزینی قطعات مصرفی و آماده سازی کارکنان برای نیروهای نظارتی و سایر نیازها انطباق ایجاد می‌کند.

 

۵. دفع زباله‌های شیمیایی و خطرناک

معمولا مراکز مراقبت‌های درمانی باید زباله‌های شیمیایی و سایر مواد خطرناک مانند سرنگ‌های استفاده شده و نمونه‌های بیولوژیکی را مدیریت کنند. استفاده از ظروف مخصوص دفع زباله، جمع آوری و مدیریت این مواد را آسان تر کرده و ایمنی تاسیسات را افزایش می‌دهد. در این پست وبلاگ بهترین روش‌های مدیریت موجودی در مراکز درمانی مورد بحث قرار گرفتند، که برای مدیریت موجودی قطعات کوچک و تجهیزات ایمنی مانند دستکش و یا عینک ایمنی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

این روش‌های مدیریت موجودی توسط مراکز درمانی برای ردیابی تمام تجهیزات و امکانات پزشکی با ارزش بالا گرفته تا قطعات کوچک و لوازم اداری در سراسر دنیا استفاده می‌شود. ۵ روش ارائه شده در این پست یک نقطه شروع عالی برای بهبود شیوه‌های مدیریت موجودی در یک مرکز درمانی است. مدیران مراکز درمانی با سرمایه گذاری در منابع جدید مدیریت موجودی که ارزش افزوده دارند، می‌توانند محیط مراکز درمانی را برای بیماران و کارکنان ایمن تر و کارآمدتر کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ضدعفونی انبارها با گسترش ویروس کرونا به مقاله ضدعفونی انبارها در دوران کرونا را مطالعه کنید. 

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه