تکنولوژی صوتی در مدیریت انبار

 

تکنولوژی صوتی یا انتخاب با صدا در مدیریت انبار یک فناوری در حال بازگشت به انبارها است. تصمیم به ادغام نرم افزار مدیریت انبار و احیای مجدد انواع سیستم‌های دستیار صوتی و ساخت این روش در فرآیند انتخاب سفارش، پاسخ مناسبی برای مقابله با چالش‌های لجستیکی حال حاضراست.

فناوری انتخاب با صدا یک تکنولوژی نیمه خودکار جهت آماده سازی سفارش است که از یک یا چند دستگاه بی‌سیم متصل به سیستم مدیریت انبار تشکیل شده است. طراحی این روش دست های سفارش گیرندگان را آزاد می‌کند و توان برداشت آنها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 

تکنولوژی انتخاب با صدا چیست و چه مزایایی دارد؟

تکنولوژی صوتی یا انتخاب با صدا یک فناوری آمیخته شده با صوت است که در انبارداری راه حلی نیمه خودکار برای آماده سازی سفارش است. از آنجایی که تمام این فرآیند به صورت صوتی انجام می‌شود اپراتورها نیازی به چک کردن لیست سفارش‌ها ندارند و دست آنها برای جابجایی کالا یا رانندگی لیفتراک آزاد است.

این روش کمکی چیدن، در تاسیسات با تراکم برداشت بالا رایج است. به این دلیل که این تکنولوژی باعث کاهش خطاهای انسانی در برابر افزایش تعداد سفارشات می‌شود. با استفاده از این تکنولوژی، نرم افزار وظایف اپراتورها را با جزئیات و گام به گام به آنها اطلاع می‌دهد که در هر مرحله چه کاری باید انجام دهند. این سیستم نه تنها کارهایی که باید انجام شود را اطلاع می‌دهد، بلکه بررسی می‌کند آیا عملیات به درستی انجام شده‌ یا خیر.

از فناوری انتخاب با صدا برای آماده سازی سفارش‌ها در محیط هایی استفاده می‌شود که اپراتورها جابجایی دستی انجام می‌دهند و جایگزین خوبی برای اسکنرهای RF هستند. از این تکنولوژی در شرایط محیطی استفاده می‌شود  که اپراتورها از دست زدن به دستگاه‌های حساس منع می‌شوند. به عنوان مثال مواردی مانند تاسیسات سردخانه‌ای و مکان هایی که تجهیزات حفاظتی مانند دستکش استفاده از اسکنرهای RF را دشوار می‌کند.

در نهایت، فناوری انتخاب با صدا راه را برای آماده سازی خودکار سفارش هموار می‌کند. استفاده از این فناوری منجر به برداشتن سریعتر کالا و کاهش قابل توجه خطا در عملیات می‌شود. تحقیقات انجام شده در مقایسه روش های انتخاب سفارش مختلف با احتساب احتمال خطای وزن نشان می‌دهد که ترکیب دو روش انتخاب با چراغ (روش آماده سازی سفارش با استفاده از چراغ‌های نصب شده روی قفسه‌ها) با دستگاه‌های انتخاب با صدا، علاوه بر کاهش %۶۷ اشتباهات، این فرآیند را تا %۱۹ سرعت می‌بخشد.

 

سیر تکاملی تکنولوژی انتخاب با صدا

هیچ چیز دستگاه‌های صوتی انتخاب کنونی شبیه به ابزارهای پر هزینه و سنگینی که در پایان دهه ۱۹۹۰ رایج بودند، نیست. پیشرفتی که آنها به دست آورده‌اند همراه با پیشرفت در فناوری تشخیص صدا است.

امروزه فناوری انتخاب سفارش با استفاده از دستورات صوتی، امکان استفاده از بارکد خوان‌های هوشمند را فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توان داده‌ها را به سادگی با صدور فرمان صوتی و بدون نیاز به بارکد خوان جمع آوری کرد.

یکی از اشکالات سیستم های اولیه این بود که هر اپراتور باید در چند هفته اول، آموزش تشخیص صدا را انجام میداد. امروزه تکنولوژی انتخاب با صدا به حدی تکامل یافته است که سیستم‌های تشخیص گفتار نیازی به آموزش قبلی ندارند.

علاوه بر این، هوشمند سازی نرم افزار مدیریت انبار، اثربخشی فناوری انتخاب توسط صدا را بهبود بخشیده است. اکنون دیگر لازم نیست لیست همه سفارش‌ها از نرم افزار مدیریت انبار وارد سرور صوتی شده و ترجمه شوند و دوباره در سراسر شبکه ارسال شوند بلکه سفارش‌ها مستقیما از نرم افزار به دستگاه دستی ارسال می‌شوند و دستورالعمل‌ها را برای آماده کننده سفارش تعریف میکند.

تطبیق پذیری نرم افزار مدیریت انبار امکان گسترش فناوری انتخاب توسط صدا را فراهم کرده است. اکنون دیگر نیازی به داشتن چندین برنامه نرم افزاری در یک مرکز لجستیک نیست: سیستم مدیریت انبار دستگاه‌ها و مکانیزم‌های لازم کنترلی این فناوری را برای اطمینان از کارایی در این فرآیند یکپارچه می‌کند. در نتیجه، آماده سازی سفارش با فرمان صوتی را می‌توان با هر برنامه یا دستگاهی که مستقیما به نرم افزار مدیریت انبار متصل است، چه در محل یا در حالت SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) انجام داد.

 

تکنولوژی صوتی در مدیریت انبار

تکنولوژی صوتی در مدیریت انبار

 

“انتخاب با صدا” شتابی به سوی دستاوردهای جدید

افزایش کارایی در چیدن و اجرای آسان آن در انبار، روش انتخاب با صدا را به گزینه‌ای تبدیل می‌کند که توسط شرکت‌های زیادی مورد توجه قرار می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد که این فناوری سالانه با نرخ ۱۴٫۷ درصد رشد می‌کند و بازار این فناوری در سال ۲۰۲۵ به گردش مالی بیش از ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

اما دلیل این اتفاق چه چیزی می‌تواند باشد؟ تکنولوژی انتخاب با صدا کارایی را در فرآیندهایی مانند جمع آوری و بسته بندی سفارش به لطف فرمان‌های صوتی افزایش می‌دهد، دست اپراتورها و همچنین چشم‌هایشان را آزاد می‌کند. کل این عملیات به دلیل پیشرفت در فناوری تشخیص گفتار و ادغام دستگاه‌های خارج از سیستم مدیریت انبار، امکان پذیر است که افزایش دقت در انتخاب را تضمین می‌کند.

فناوری انتخاب با صدا اجرای مدل‌های آماده سازی سفارش ایده‌آل را برای اطمینان از کارایی تسهیل می‌کند. و این امر در عصر حاضر، دارای اهمیت بالایی است که کسب و کارها را مجبور می‌کند تا SKU های بیشتری را برای براورده کردن تقاضای مصرف کننده راه‌اندازی کنند.

با چنین تنوع گسترده‌ای از کالاها در انبار – هم از نظر تعداد SKUها و هم از نظر سفارش‌های حاوی SKUهای متعدد – شرکت‌ها به فناوری‌هایی نیاز دارند که خطاها را به حداقل برسانند و حرکت اپراتور را برای انتخاب سفارش سرعت ببخشد.

این فناوری نه تنها کارآمدتر است، بلکه محیط کار ایمن‌تری را به ویژه در شرایط همه گیری ویروس کرونا ایجاد می‌کند. تکنولوژی انتخاب با صدا و سایر تکنولوژی‌های هدایت شده برای انتخاب، رعایت فاصله‌‌های ایمن را تضمین می‌کند. این فناوری مسیرهایی را توصیه می‌کند که از تداخل مسیر دو یا چند اپراتور با یکدیگر جلوگیری شود.

 

نصب یک سیستم مدیریت با قابلیت “انتخاب با صدا” در انبار

مسیر پیاده‌سازی فناوری انتخاب با صدا در یک مرکز لجستیک با اجرای نرم افزار مدیریت انبار آغاز می‌شود. نرم افزار مدیریت انبار دستگاه‌های انتخاب توسط صوت را برای پیاده‌سازی سفارش نیمه خودکار که از طریق گفتار کار می‌کند با یکدیگر ادغام می‌کند. سیستم مدیریت انبار وظیفه هماهنگی مرحله انتخاب سفارش را بر عهده دارد به این ترتیب که: وظایف اپراتور را مشخص می‌کند و آنها را در حین انجام وظیفه در سراسر مرکز راهنمایی می‌کند و به آنها می‌گوید کدام SKU را انتخاب کنند و چه تعدادی از هر مکان خارج کنند.

پس از استقرار نرم افزار و پارامترسازی صحیح با توجه به ویژگی‌های تسهیلات، مدیر تدارکات اپراتورها را به دستگاه‌هایی که باید از طریق صدا انتخاب کنند مجهز می‌کند. به طور معمول این تجهیزات شامل یک میکروفون و یک هدست هستند که اپراتورها از آنها برای دریافت دستورالعمل‌ها و برقراری ارتباط با نرم افزار از طریق دستورات صوتی استفاده می‌کنند.

نمونه‌ای از به  کارگیری فناوری انتخاب با صدا را می‌توان در انبار Boland که یک شرکت هلندی متخصص در لباس و لوازم جانبی مهمانی است، مشاهده کرد. این کسب و کار امکانات خود را به تکنولوژی انتخاب با صدا با پالت‌ها و سیستم مدیریت انبار مجهز کرده است. مدیر تدارکات این مجموعه می‌گوید: با استفاده از این فناوری، اپراتورهای ما %۱۰ سریع‌تر کار می‌کنند.

 

بازگشت تکنولوژی انتخاب با صدا

استفاده از نرم افزار مدیریت انبار و مدرن‌سازی دستیارهای صوتی باعث انتخاب فناوری صوتی شده است. در محیطی که کارآمد بودن نیاز به کاهش خطاها در انتخاب سفارش دارد، فناوری انتخاب با صدا می‌تواند بلیطی برای بهره‌وری باشد.

با این وجود، برای انطباق فرآیندهای انبارداری با این فناوری، ابتدا باید روی یک سیستم مدیریت انبار سرمایه گذاری کنید. این برنامه عملیات‌های انجام شده در تاسیسات را برای حداکثر بهره برداری از هر مرحله لجستیک هماهنگ می‌کند.

اگر علاقه‌مند به مباحث سیستم مدیریت انبار هستید؛ شاید هوش مصنوعی در زنجیره تامین برای شما مفید باشد. 

 

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه