مدیریت آنلاین انبار

مدیریت آنلاین انبار یا سیستم مدیریت ابری انبار راه حلی مقرون به صرفه و با کارایی آسان نسبت به نرم افزارهای کامپیوتری است.

سیستم مدیریت انبار به خودکارسازی فرآیندهای تجاری انبار کمک می‌کند این فرآیندها شامل مواردی چون پذیرش، حمل و نقل، حسابداری، ذخیره‌سازی و جابجایی موجودی می‌شود. پیاده‌سازی سیستم مدیریت انبار می‌تواند توانایی کنترل انبار و سرعت کارها را افزایش دهد. و احتمال خطاهای انسانی، تاخیر در دستگاه‌ها و آسیب‌های ناشی از آنها را به حداقل برساند.

 

در این مقاله به سوال‌های زیر پاسخ داده‌ایم:                                                                        

 • در چه مواردی باید از سیستم مدیریت آنلاین انبار استفاده کنید؟   
 • آیا مدیریت آنلاین انبار برای شما ضروری است؟
 • چگونه یک سیستم مدیریت انبار انتخاب کنیم؟
سیستم مدیریت انبار

                                         سیستم مدیریت انبار

 

 

مسیر تکامل سیستم مدیریت انبار مانند تکامل سایر راه حل‌های نرم افزاری است. مدیریت انبار در ابتدا، سیستمی برای کنترل جابجایی و ذخیره سازی مواد بود. سپس سیستم مدیریت انبار گسترده‌تر شد و بخش‌هایی مثل مدیریت عملیات تولید، مدیریت حمل و نقل، مدیریت سفارش و سازگاری با سیستم‌های حسابداری به این سیستم اضافه شدند.

 

امروزه یک سیستم مدیریت انبار باید شامل موارد زیر باشد:

 • انعطاف پذیری سیستم مدیریت انبار با سیستم‌های موجود در سازمان
 • پاسخدهی به درخواست‌های انبار و کنترل تنظیمات
 • قابل ادغام با سیستم های جمع آوری داده

 

در چه مواردی باید از سیستم مدیریت آنلاین انبار استفاده کنید؟

 استفاده از سیستم مدیریت انبار ابری در موارد زیر توجیه اقتصادی دارد:

 • مراکز لجستیک با تکنولوژی فرآیند خودکار
 • حسابداری انبار مواد اولیه، مواد موجود و مواد استفاده شده در انبار شرکت‌های تولیدی
 • نگهداری سوابق مربوط به تاریخ انقضا، مشخصات و گواهینامه‌ها در انبار شرکت‌های دارویی
 • انبار شرکت‌های توزیع کننده و خرده فروش
 • مسئولان مدیریت ذخیره‌سازی در انبار
 • در سیستم‌های انبارداری دیگری که در آنها حسابداری، نگهداری و جابجایی کالا انجام می‌شود.

 

اگر علاقه‌مند به مباحث مدیریت انبار هستید؛ شاید مدیریت انبار حرفه‌ای در سال ۲۰۲۲ برای شما مفید باشد.

 

آیا به سیستم مدیریت آنلاین انبار نیاز دارید؟

استفاده از سیستم هوشمند مدیریت آنلاین انبار میتواند مدیریت انبار شما را بهینه کند، هزینه‌های کارکنان را کاهش دهد، خدمات مشتری را بهبود ببخشد و دقت در کنترل موجودی را افزایش دهد.

یک شرکت با استفاده از سیستم مدیریت انبار نوین می‌تواند هزینه کارکنان را کاهش ‌دهد به این صورت که هزینه نگهداری سیستم کمتر از هزینه جذب و استخدام کارکنان انبار می‌باشد. از طرف دیگر با کاهش زمان آماده‌سازی سفارشات میتواند به مشتریان بیشتری خدمات رسانی کند. همچنین با کمک سیستم مدیریت انبار فرآیند ذخیره‌سازی بهینه شده و ظرفیت مفید انبار افزایش پیدا می‌کند.

پیاده‌سازی سیستم مدیریت انبار علاوه بر افزایش عملکرد پرسنل انبار، به بهبود کیفیت خدمات مشتریان نیز کمک می‌کند. این امر با پشتیبانی از روش‌هایی چون FIFO / LIFO / FEFO ، اتصال متقابل (cross-docking)، مونتاژ سریع و ردیابی تجهیزات در حال استفاده در انبار حاصل می‌شود.

سیستم مدیریت انبار ابری باعث صرفه جویی در بودجه شرکت می‌شود، زیرا نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه  قابل توجهی برای پیاده‌سازی ندارد. سیستم‌های مدیریت آنلاین انبار همواره در حال به روزرسانی شدن هستند و نسخه‌های جدید بلافاصله برای تمام کاربران قابل دسترسی هست.

 

چگونه یک سیستم مدیریت انبار انتخاب کنیم؟

اما چگونه و با در نظر گرفتن چه معیارهایی از میان طیف گسترده سیستم های موجود با قابلیت‌های مختلف باید سیستم مدیریت انبار متناسب با انبار خود را کنید.

نکته حائز اهمیت، عملکرد صحیح و انعطاف پذیری تنظیمات سیستم مدیریت انبار است.

این سیستم مدیریت انبار باید قابلیت در نظرگرفتن وزن، ابعاد، نوع سفارش، اندازه و تعداد قفسه‌ها و پالت‌ها را داشته باشد و بتواند درجه حرارت انبار را اندازه گیری کرده و تعداد محصولات نهایی یا دسته بندی مواد خام را در نظر بگیرد. سیستم مدیریت انبار باید بداند یک محصول کجا قرار دارد، کجا می‎‌تواند جا ‌شود و برای هر فرآیند چه مقدار یا تعداد از محصول را باید بردارد. و دارای قابلیت سفارشی سازی سناریوهای مونتاژ و حمل و نقل باشد.

منطق عملکرد سیستم مدیریت انبار باید عملیات اتصال متقابل (cross-docking) را آسان‌تر کند: پذیرش و ارسال کالا به صورت مستقیم از انبار، بدون ساکن شدن و ذخیره‌سازی.

این سیستم باید انعطاف تنظیم شدن با نیازهای تجاری شما را داشته باشد. و هزینه پیاده‌سازی آن در سیستم شما حداقل باشد. در سیستم یک مدیریت انبار ساده، زمانی که فرآیندهای کسب و کار تغییر می‌کنند، نیاز به ارتقا سیستم با کمک برنامه نویسان است که این نکته هزینه پیاده‌سازی سیستم را افزایش می‌دهد. بنابراین سیستمی را انتخاب کنید که تغییرات در آن بدون نیاز به برنامه نویسی‌های طولانی انجام شود.

 

قابلیت ادغام با تجهیزات بارگیری و تخلیه و سیستم‌های حسابداری و ERP

هنگام انتخاب سیستم مدیریت انبار، مهم است که امکان ادغام با تجهیزات جابجایی مورد استفاده در انبار را در نظر بگیرید. علاوه بر این از آنجایی که سیستم مدیریت انبار معمولا با ماژول‌ها و سیستم‌های دیگر (مالی، حسابداری، مدیریت حمل و نقل، حسابداری فروش و…) یکپارچه می‌شود؛ داشتن قابلیت ادغام با این سیستم‌ها بسیار مهم است. استانداردهایی برای تبادل و یا سایر گزینه‌ها برای یکپارچه سازی سیستم وجود دارد. باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که با اکثر سیستم‌های حسابداری رایج و ERP در سیستم سازگار باشد.

 

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه