میانگین گرفتن با اکسل

 

میانگین گرفتن از اعداد در نرم افزار اکسل کار ساده‌ای است. اما شاید بخواهید از چند برگه به طور همزمان میانگین بگیرید. به هرحال برنامه‌هایی مثل اکسل وجود دارند که می‌‌توانید میانگین مجموعه داده‌های بزرگتر را محاسبه کرده و خطای انسانی را به حداقل برسانید. میانگین گرفتن همیشه یک فرآیند ساده مثل تقسیم شدن مجموع اعداد به تعداد موارد جمع شده نیست. خوشبختانه اکسل چند روش مختلف را برای میانگین گرفتن ارائه داده است که احتمالا یکی از این روش‌ها برای شما کار راه‌انداز خواهد بود.

 

چرا از اکسل برای میانگین گرفتن استفاده کنیم؟

اکسل برنامه‌ای با قابلیت ایجاد صفحات گسترده برای مدیریت داده‌ها و شناسایی الگوهای موجود بین داده‌ها است. کاربران می‌توانند گزارش‌های مورد نیاز از داده‌های خود را برای تحلیل روند کار و تصمیم گیری بهتر در هر نقطه دریافت کنند.

روش‌های مختلفی برای محاسبه میانگین در اکسل وجود دارد. در این مقاله به معرفی و آموزش روش فرمول میانگین اشاره می‌کنیم:

 

فرمول میانگین

استفاده از فرمول میانگین یک روش محبوب برای محاسبه میانگین در اکسل است؛ برای استفاده از این فرمول مراحل زیر را دنبال کنید:

 

  1. یک صفحه جدید یا فایل ذخیره شده اکسل را باز کنید.

اولین قدم در انجام محاسبه میانگین با اکسل، باز کردن یک صفحه جدید یا فایلی ذخیره شده است. برای بازکردن یک صفحه جدید، روی “File” در نوار بالای اکسل کلیک کنید و “New” را انتخاب کنید. و برای باز کردن فایل از قبل ذخیره شده کافیست روی فایل دوبار کلیک کنید تا صفحه اکسل برای شما باز شود.   

    

  1. داده‌ها را در صفحه اکسل وارد کنید.

در این مرحله بسته به تعداد اطلاعات و داده‌های شما ستون‌ها پر می‌شود؛ اما برای استفاده از فرمول AVERAGE باید حداقل یک ستون داده عددی داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است بخواهید میانگین قیمت کالاها و یا میانگین تعداد افراد در هر کلاس را محاسبه کنید.

 

  1. از یک سلول برای نوشتن فرمول AVERAEG استفاده کنید.

از یک سلول خالی برای نوشتن فرمول استفاده کنید. براساس داده‌های خود کلمه‌ای را انتخاب کنید که نشان دهنده ماهیت داده‌های شما باشد. برای مثال، ممکن است در سلول E2 بنویسید «میانگین قیمت» یا «میانگین افراد». حال در سلول سمت راست کلمه یا عبارت خود، فرمول AVERAGE را تا پرانتز اول تایپ کنید. به عنوان مثال، عبارت “=AVERAGE)” را در سلول G2 بنویسید.

 

  1. سلول‌هایی که میخواهید میانگین بگیرید را انتخاب کنید.

تمام اعداد موجود در ستون یا تعدادی از آنها را که برای میانگین گرفتن نیاز دارید، را در نظر بگیرید. اگر فقط تعدادی از داده‌ها را میخواهید انتخاب کنید، اما در ستون‌های مجاور یکدیگر نیستند، می‌توانید کلید “Ctrl” را در صفحه کلید خود نگهدارید و به صورت جداگانه روی سلول‌هایی که می‌خواهید کلیک کنید.

اگر داده‌هایی را انتخاب می‌کنید که در ستون‌های کنار یکدیگر هستند، می‌توانید روی اولین سلول ستون کلیک کنید تا انتخاب شود، سپس در حالیکه کلید “Shift” را نگهداشته‌اید روی آخرین سلول ستون کلیک کنید. با اینکار می‌توانید مجموعه زیادی از داده‌ها را انتخاب کنید.

 

  1. سلول‌های انتخاب شده را به فرمول AVERAGE بکشید. (Drag)

هنگامی که سلول‌های انتخاب شده را به فرمول AVERAGE که شروع به نوشتن کرده‌اید بکشید. اکسل به طور خودکار برای داده‌های انتخاب شده محدوده تعریف می‌کند.

 به عنوان مثال، اگر ستون‌های C2 تا C10 را انتخاب کرده باشید، فرمول AVERAGE اکنون به صورت “AVERAGE(C2:C10=” خواهد بود حال تنها کاری که باید انجام دهید بستن پرانتز و فشردن کلید Enter است.

اکسل میانگین سلول‌های انتخابی را محاسبه خواهد کرد و مقدار محاسبه شده را در ستونی که در ابتدا فرمول را شروع کرده‌اید نمایش خواهد داد.

 

شاید حسابداری و امور مالی ۱۴۰۱ برای شما مفید باشد.

 

محاسبه میانگین وزنی با تابع SUMPRODUCT

اگر می‌خواهید میانگین وزنی را در نرم افزار اکسل محاسبه کنید، در اینجا نحوه انجام این کار با استفاده از توابع SUMPRODUCT و SUM آورده شده است:

 

  1. وارد کردن داده‌ها

پس از باز کردن یک صفحه جدید یا فایل ذخیره شده قبلی، داده‌های خود را وارد کنید. در این مرحله توجه کنید که یک ستون از داده‌ها باید شامل مقادیر باشد و ستون دیگر باید شامل وزن هر کدام از داده‌ها باشد.

 

  1. در یک سلول خالی “میانگین وزنی” را بنویسید.

از یک سلول خالی برای تایپ کردن «میانگین وزنی» یا هر عبارت دیگری که نشان دهنده ماهیت داده‌ها هستند، استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر معلمی هستید که می‌خواهید میانگین نمرات نهایی دانش آموزان خود را محاسبه کنید؛ می‌توانید از «میانگین نمرات» استفاده کنید.

 

  1. فرمول SUMPRODUCT را بنویسید.

در سلول مجاور سلولی که «میانگین وزنی» را تایپ کرده‌اید، فرمول کامل SUMPRODUCT را بنویسید. حال هر دو ستون شامل فرمول شده و آنها را بر مجموع وزن تقسیم می‌کند تا میانگین وزنی بدست آید.

به عنوان مثال، اگر وزن هر مورد را در سلول‌های B2 تا B6 و مقدار هر یک از آنها را در سلول‌های C2 تا C6 وارد کنید، فرمول SUMPRODUCT شما به صورت =(SUMPRODUCT(B2:B6, C2:C6)/SUM(B2:B6). می‌باشد.

فرمول SUMPRODUCT هر مقدار را در درصد وزنی که به آن اختصاص داده‌اید ضرب می‌کند، مجموع ارقام را محاسبه کرده و بر کل مقادیر تقسیم می‌کند. حال با تایپ کردن فرمول SUMPRODUCT، اکسل به طور اتومات آنرا به یک عدد محاسبه شده ترجمه می‌کند.

 

شرکت رایان پرسیس با هدف مدیریت دقیق و آسان در انبار، نرم افزار انبارداری رادیکال را با نسخه های گوناگون برای انواع کسب و کارها طراحی و تولید کرده است. شما می توانید برای آشنایی با امکانات این نرم افزار به وبسایت rayanpersis.com مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن ۳۶۰۲ ۳۶۰۲ ۰۵۱ با کارشناسان رایان پرسیس در ارتباط باشید.

 

درباره حانیه حیدری

ارسال دیدگاه